Ustawa, uchwała, zarządzenie – o czym będziemy rozmawiać?
O konieczności i formie realizacji budżetów obywatelskich w Polsce decydują zapisy Ustawy o Samorządzie Gminnym. To dokument przyjęty przez władze Państwa – określa szerokie ramy procesów współdecydowania, nakłada obowiązek ich realizacji na miasta działające na prawach powiatu. Czyli, między innymi, na Łódź. To jednak bardzo ogólne zapisy – o formie poszczególnych etapów budżetu, dopuszczalnych projektach, sposobie analizy, formule głosowania i innych kwestiach decyduje Uchwała – przyjęta przez Radę Miasta Łodzi, lokalna wykładnia, zapewniająca dostosowanie ŁBO do naszej, miejskiej, łódzkiej, rzeczywistości. To właśnie o tej Uchwale chcielibyśmy porozmawiać.
Co proponujemy?
Oddział ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, na podstawie rozmów z mieszkańcami i mieszkankami oraz ewaluacją wcześniejszych edycji budżetu, zaproponował dwie zmiany:
- Po pierwsze, chcielibyśmy zmienić zakres projektów o charakterze tylko ponadosiedlowym (§ 4. ust. 1 Uchwały) - zadania dotyczące bibliotek, Stawów Jana, Stawów Stefańskiego i Młynka będą mogły być finansowane tylko i wyłącznie z puli ponadosiedlowej.
- Po drugie, formularz zawierający deklarację sposobu realizacji klauzuli ogólnodostępności - dotychczas funkcjonował w ramach zarządzenia, w tym roku chcielibyśmy przenieść go do Uchwały.
To oczywiście jedynie propozycje – o ostatecznej formie i zakresie zmian zdecydujemy wspólnie – podczas spotkania konsultacyjnego, które planujemy na 2 lutego, godz. 17:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej oraz na podstawie formularzy konsultacyjnych (do pobrania ze strony: <link konsultacje/zblizajace-sie-konsultacje/jakie-zasady-lodzkiego-budzetu-obywatelskiego/>uml.lodz.pl/konsultacje/</link>)
Co możesz zaproponować?
Jak już wspomnieliśmy, Uchwała reguluje funkcjonowanie Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego (obowiązującą Uchwałę znajdziesz tutaj)– jej zadaniem jest gwarantowanie efektywności budżetu, wpływania na wspólną rzeczywistość w taki sposób, w jaki oczekują tego mieszkańcy i mieszkanki. Co za tym idzie, to mieszkańcy i mieszkanki mają w tej materii głos ekspercki – wszystkie zapisy mogą podlegać dyskusji, analizie, potencjalnej zmianie. Oczywiście, jeżeli będzie ona zgodna z prawem (choćby wspomnianą Ustawą) – o to zadbają osoby z Biura Aktywności Miejskiej.
Ustawa, uchwała… a co z zarządzeniem?
O ile Uchwała wyznacza ogólne zasady ŁBO, o tyle zarządzenie służy do określania konkretnych sposobów jego realizacji w określonym roku. Te sposoby, to, na przykład, harmonogram budżetu, sposób składania projektów, miejsce i mechanizm oddawania głosów na ostatnim etapie. Zarządzenie nie będzie konsultowane w osobnym procesie – jeżeli zatem powinniśmy w nim zapisać konkretne rozwiązanie do wdrożenia w 2023 roku, odwiedź nas w Fabryce Aktywności Miejskiej w ramach spotkania konsultacyjnego i opowiedz nam o nim!
Do zobaczenia!
Więcej o konsultacjach: https://uml.lodz.pl/konsultacje/
Odwiedź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/decydujemy.lodz/