M3 Stuart, legioniści i kokardy narodowe! 11 listopada odbędzie się XIII Piknik Niepodległościowy

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja
  • Łódź w historii

Jak co roku Narodowe Święto Niepodległości uczcimy na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję podziwiać m.in. premierowy pokaz odrestaurowanego czołgu M3 Stuart, transporter Rosomak w wersji Husaria oraz co najmniej 20 innych pojazdów wojskowych. Będzie też okazja przenieść się do ... Łodzi sprzed 100 lat.

z prawej strony wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka, Dorota Ryl, Wojewoda Łódzki oraz Agnieszka Ryś, wicemarszałek Województwa Łódzkiego. Z prawej strony Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury. fot. P. Wacławiak, UMŁ.
z prawej strony wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka, Dorota Ryl, Wojewoda Łódzki oraz Agnieszka Ryś, wicemarszałek Województwa Łódzkiego. Z prawej strony Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury. fot. P. Wacławiak, UMŁ.
5 zdjęć
z prawej strony wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka, Dorota Ryl, Wojewoda Łódzki oraz Agnieszka Ryś, wicemarszałek Województwa Łódzkiego. Z prawej strony Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury. fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka oraz Przemysław Witkowski z 3PR. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka. Przemawia Dorota Ryl, Wojewoda Łódzki.  Fot. P. Wacławiak, UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Jedną z największych atrakcji tegorocznego Pikniku będzie czołg M3 Stuart,  pochodzący z prywatnej kolekcji, polskiego kolekcjonera militariów. To lekki czołg, znany z czasów II wojny światowej, który był używany przez siły alianckie na wielu frontach. Ten konkretny egzemplarz został zakupiony w Australii i przez wiele lat był odrestaurowany przez polskich pasjonatów militariów. Łacznie na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie co najmniej 20 pojazdów wojskowych, w tym ciężarówki, amfibia MAW, half-truck oraz czołg T55 z kolekcji Jacka Pniewskiego. Po raz drugi w wydarzeniu wezmą też udział żołnierze z 1. Dywizji Kawalerii Armii Amerykańskiej stacjonującej w Polsce. Amerykańscy żołnierze będą dostępni dla publiczności, odpowiadając na pytania i dzieląc się swoimi doświadczeniami z misji oraz codziennej służby. 

Pokazy, inscenizacje i spotkania

Piknik Niepodległościowy to także wyjątkowa szansa na spotkania z weteranami, żołnierzami i przedstawicielami służb mundurowych. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyć będą między innymi żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Czerwone Berety, harcerze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej i innych służb. Zobaczymy też historyczne stanowiska Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz gry zainspirowane historią ze stanowiska IPN w Łodzi.  Atrakcją będą ekspozycje przygotowane przez Polską Grupę Zbrojeniową, gdzie będzie można obejrzeć karabiny oraz inny sprzęt wojskowy polskiego przemysłu zbrojeniowego. Gratką dla odwiedzających będzie również transporter Rosomak w wersji Husaria. 

100 lat temu w Łodzi 

Na stoiskach Urzędu Miasta Łodzi poznamy ofertę, zainspirowaną rokiem 1924, jak również 110. rocznicą wybuchu I wojny światowej. Wśród rekonstruktorów zobaczymy legionistów Józefa Piłsudskiego i wojska polskiego z lat 20. oraz kobiety – żołnierki z formacji Przysposobienie Wojskowe Kobiet, które powstało na przełomie lat 1923/1924. Przypomnimy o dokonaniach prezydenta Aleksego Rzewskiego w zakresie szkolnictwa w Łodzi – prezentując dawną klasę szkolną. Chętni spróbować będą mogli sztuki kaligrafii techniką… pióra i kałamarza. W kolejnym namiocie zobaczymy dioramę polskiego banku i pierwsze złotówki, które pojawiły się na polskim rynku w wyniku słynnej „reformy Grabskiego” z 1924 r. 

-Ważne jest zwłąszcza podkreślenie tej cześci cywilnej, to dzięki reformie prezydenta Aleksego Rżewskiego Łódź stała się w latach 20. liderem edukacji powszechnej. Dzieki naszym rekonstruktorom poznamy bliżej życie Polski i Łodzi z lat 20., odradzające się wojsko polskie oraz rolę kobiet w budowaniu wyzwolonej ojczyzny - powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka podczas konferencji prasowej.   

Na stanowisku Miasta Łodzi będziemy również rozdawać kokardy narodowe, wykonane przez łódzkie dzieci ze szkół podstawowych 33,45,70,137,174 i 204. Do rąk łodzian trafi ponad 1000 biało-czerwonych rozetek.

Każdego roku najważniejszym momentem Pikniku jest wjazd na rynek Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego wciela się znany aktor Teatru Nowego Gracjan Kielar. O godzinie 13 wspólnie odśpiewamy hymn, a wieczorem na uczestników czeka harcerskie ognisko i patriotyczne śpiewanki.

11 listopada obchody rozpocznie uroczystość przy Grobier Nieznanego Żołnierza w Łodzi, na które zapraszałą wojewoda łódzki, Dorota Ryl. Przy dżwiękach hymnu wciągniemy na maszt Biało-Czerwoną i złożymy kwiaty.


Metryka strony i historia zmian