Łódzkie śródmieście jest czwartą najbardziej dochodową dzielnicą na rynku nieruchomości w Polsce. Inwestorzy mogą spodziewać się tutaj nawet 8 proc. zysku w skali roku. Jednocześnie Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ obserwuje znaczący wzrost zainteresowania Łodzią wśród zagranicznych inwestorów działających na rynku nieruchomości.
Mateusz Sipa, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ mówi:
– Łódź przyciąga uwagę zagranicznych inwestorów z sektora nieruchomości. Nie tylko w kontekście projektów mieszkaniowych, ale również modnych formatów na tym rynku, takich jak: domy spokojnej starości, prywatne akademiki w związku z faktem, że w Łodzi przebywa coraz więcej zagranicznych studentów, którzy oczekują nieruchomości o odpowiednim standardzie. To wszystko przekłada się na zainteresowanie ściśle określonymi ofertami. Jednak miejskiej zasoby są ograniczone, nieruchomości nadających się do sprzedaży nie zostało już wiele, a nie zawsze spełniają one wymagania inwestorów.
Tymczasem każdego tygodnia Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ dostaje po kilka zapytań, głownie od zagranicznych inwestorów, którzy oczekują przedstawienia ofert inwestycyjnych w centrum Łodzi. W związku z tym Urząd Miasta Łodzi postanowił zwrócić się z propozycją do właścicieli prywatnych kamienic, niezabudowanych gruntów, nieruchomości historycznych i z czerwonej cegły, by nadsyłali swoje oferty do UMŁ.
Dyrektor Mateusz Sipa zapewnia, że oferty te będą bezpłatnie promowane na największych europejskich targach nieruchomości m.in. w Cannes i Monachium, podczas międzynarodowych misji gospodarczych oraz w Internecie. Będą również dołączane do odpowiedzi na zapytania zagranicznych inwestorów. - Miastu zależy, by wielki projekt publiczny, jakim jest rewitalizacja śródmieścia Łodzi, zmobilizował do włączenia się do tego procesu również prywatny kapitał. Wierzymy, że pomagając w sprzedaży prywatnych nieruchomości inwestycyjnych w centrum Łodzi, spowodujemy, że stanie się to faktem – dodaje dyr. M. Sipa.
Przykładem takiej nieruchomości, którą miasto zaczęło aktywnie promować, jest nieruchomość (blisko 10,2 tys. mkw.) po dawnych zakładach Pollena-Ewa, położona między ulicami 6-go Sierpnia, Gdańską i Zieloną, czyli w bardzo atrakcyjnym dla inwestorów ścisłym centrum Łodzi. Nieruchomość w większości jest niezabudowana, stoi na niej niewielki zabytkowy pałacyk oraz współczesny pofabryczny budynek.
Józef Tazbir, przedstawiciel właściciela, mówi:
- Dzięki pomocy UMŁ zgłaszają się do nas przedstawiciele deweloperów z Polski i zagranicy. Rozmowy są obiecujące.
Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ poszukuje ofert nieruchomości do sprzedaży położonych w kwartale ulic: al. Włókniarzy, Srebrzyńska, Ogrodowa, Północna, Pomorska, Konstytucyjna, Narutowicza, Kopcińskiego, Śmigłego-Rydza, Milionowa, Czerwona, Wróblewskiego. Oferta pośrednictwa dotyczy: działek (zabudowanych i niezabudowanych), kamienic, pałaców, obiektów pofabrycznych i pustych działek pomiędzy budynkami w zabudowie pierzejowej (tzw. plomb).
Kontakt : Łukasz Gasik tel. 42 638 59 32, e-mail: l.gasik@uml.lodz.pl