Miejska Strefa Kultury czyli dom kultury na miarę XXI wieku

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne
  • on-line
  • Kultura
  • Debaty

Miasto Łódź zaprasza na debatę w sprawie przyszłości łódzkich domów kultury w kontekście procesu tworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi.

Miasto Łódź zaprasza na debatę w sprawie przyszłości łódzkich domów kultury w kontekście procesu tworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Zaproszeni eksperci porozmawiają o tym jak najlepiej przygotować się i jakie przyjąć rozwiązania organizacyjne w procesie reformy instytucji kultury. W debacie wezmą udział wybitni znawcy kultury, naukowcy i praktycy, którzy spróbują odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Przypominamy, że w kwietniu 2021 na zlecenie Miasta Łódź Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej przegotowała raport „Miejskie domy kultury w Łodzi. Stan obecny, szanse i zagrożenia wobec nadchodzących wyzwań”. Raport ten miał zdiagnozować aktualną sytuację ośrodków kultury wobec zmian społecznych oraz wyzwań globalnych. Planowana debata jest konsekwencją tego raportu, którego tezy końcowe są bazą do rozpoczęcia dyskusji o reformie i przyszłości kultury w Łodzi. Szczególnie po bardzo trudnym ostatnim roku.

Pandemia COVID-19 wywołała głębokie i trwałe zmiany skali i sposobu uczestnictwa w kulturze. Pokazała ponadto wyraźnie, iż instytucje kultury stanęły w obliczu nowych wyzwań. Każda organizacja prowadząca działalność w sferze kultury będzie się musiała przestawić i ponownie zdefiniować swoją misję (ideę) oraz formy jej wypełniania. Odpowiedzialnością instytucji kultury, szczególnie na poziomie lokalnym, jest otworzenie się na różne środowiska i grupy społeczne, podejmowanie współpracy i formowanie relacji partnerskich z różnymi organizacji, szkołami, uczelniami i innymi instytucjami kultury. Instytucje kultury, nie mogą być bierne. Potrzebne jest skoncentrowanie się na pracy u podstaw – aktywności edukacyjno-artystycznej rozwijanej poprzez zaproszenie i włączenie do niej twórczych grup i jednostek - energicznych osób, które potrafią wypełniać rolę kuratorów, edukatorów, promotorów, producentów.

Tak jak każdy kryzys, pandemia jest wyzwaniem i szansą. Sprostanie mu wymaga uruchomienia wyobraźni, zarówno po stronie władz miasta, jak i środowiska ludzi kultury.

O takich między innymi zagadnieniach będą rozmawiać goście debaty. Są to osoby zajmujące się badaniami i monitoringiem różnych obszarów kultury, także przedstawiciele środowiska naukowego:

  • Sonia Nieśpiałowska Owczarek (menadżerka kultury, kuratorka, producentka, prezes Fundacji Kino Tańca członkini prezydium Komisji Dialogu Obywatelskiego),
  • Krzysztof Candrowicz (pomysłodawca, kurator i koordynator licznych projektów związanych z kulturą w Łodzi i na świecie, były dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, Fundacji Edukacji Wizualnej oraz Łódź Art Center),
  • dr hab. Tomasz Majewski (kulturoznawca i filmoznawca, profesor w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego),
  • dr hab. Wawrzyniec Rudolf (profesor UŁ w Katedrze Zarządzania Miastem i Regionem w Zakładzie Zarządzania Miastem, w działalności naukowej zajmujący się polityką rozwoju kultury, zarządzaniem publicznym, marketingiem terytorialnym).

Debatę poprowadzi Dyrektor Wydziału Kultury Jacek Grudzień. Moderatorem chatu online, gdzie będzie można zadawać pytania będą pracownicy Wydziału Kultury oraz Pełnomocnik PMŁ ds. łączenia instytucji kultury Aleksandra Podębska.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 18 czerwca 2021 r. o godzinie 17.00 online na profilu Łódź pełna kultury w serwisie społecznościowym Facebook oraz z udziałem zainteresowanych osób, które będą mogły zadawać pytania przez Internet.

Link do wydarzenia:  https://fb.me/e/1N5bunVev


Metryka strony i historia zmian