W Oddziale Martyrologii Radogoszcz MTN odbyły się obchody 80. rocznicy pogrzebu więźniów zamordowanych w masakrze w 1945 roku. Pamięć ofiar uczczono czuwaniem, a także zapalając symboliczne znicze przed radogoskim sarkofagiem. Wydarzenie uświetnił koncert kwartetu smyczkowego Orkiestry Kameralnej Polish Camerata, będący hołdem dla zmarłych.
Podczas obchodów zwiedzić można było nowo otwartą wystawę „Pamięć ruin…”. Ekspozycja znajduje się w przestrzeni ocalałej klatki schodowej w budynku więzienia.
Rozszerzone Więzienie Policyjne na Radogoszczu powstało 1 lipca 1940 roku. Przez cały okres funkcjonowania przeszło przez nie około 40 tys. osób - głównie Polaków, ale też Rosjan i Żydów. Według danych szacunkowych w więzieniu zginęło ok. 20 tys. ludzi. Od lat 40. budynki pozostałe na zgliszczach są siedzibą muzeum oraz pomnika-mauzoleum.
Dzień przed wkroczeniem do miasta wojsk sowieckich, 19 stycznia 1945 roku Niemcy podpalili więzienie celem zabicia wszystkich osadzonych. Spłonęło tu żywcem ok. 1000 osób. Śmierć więźniów Radogoszcza to jedna z najokrutniejszych kart historii czasów II wojny światowej i jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Łodzi. W pamięci mieszkańców, którzy jako pierwsi przybyli do spalonego budynku, by szukać prawdy o swoich bliskich, na długo pozostał widok spalonych i okaleczonych ciał…