1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji 28 lutego w MTN Łodzi odbyła się uroczysta prezentacja monet kolekcjonerskich wydanych przez NBP w cyklu "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni".
Moneta z wizerunkiem "Inki" jest o nominale 10 zł, wybita ze srebra o próbie 925/1000. Ma 32 milimetry średnicy, waży nieco ponad 14 gram i kosztuje 120 zł. Na rewersie znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny "Inki", biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej oraz napis "Zachowali się jak trzeba". Na awersie srebrnej monety przedstawiono rozerwane kraty więzienne. - Miejsce prezentacji monet nie zostało wybrane przypadkowo. To w obecnej siedzibie MTN przy ul. Gdańskiej po II wojnie światowej władza ludowa zorganizowała miejsce odosobnienia dla kobiet z regionu łódzkiego związanych z podziemiem niepodległościowym. Więziono tam m.in. Halinę Pikulską, osobistą sekretarkę Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" - tłumaczy dyrektor MTN Piotr Machlański.
Po prezentacji odbyła się konferencja popularnonaukowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Maciej Żuczkowski z IPN Warszawa oraz dr Krzysztof Latocha z IPN Łódź, którzy zaprezentowali historię powojennego podziemia niepodległościowego oraz opowiedzieli o wykopaliskach związanych z odkrywaniem grobów Żołnierzy Niezłomnych.
Na godz. 18 zaplanowano dyskusję o postaci Julii Brystygier, jednej z najokrutniejszych, jak mówi legenda, pracownic Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. O tym, czy to tylko historyczny mit czy prawda opowiedzą Patrycja Bukalska, autorka książki "Krwawa Luna" oraz Przemysław Stępień, p.o. kierownik Oddziału Martyrologii Radogoszcz MTN-Łódź. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Plus czy minus - konfrontacje historyczne".
1 marca od godziny 10 w Siedzibie Głównej MTN trwać będą warsztaty dla dzieci dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo Narodowy Bank Polski przeprowadzi krótką prelekcję o powstawaniu monet kolekcjonerskich i numizmatyce.