Narodowe Święto Niepodległości w Łodzi

  • kategoria:
  • Niepodległość
  • Pozostałe

Przemarsz ulicą Piotrkowską z udziałem  grupy rekonstrukcji historycznej, oraz piknik patriotyczny w Manufakturze. Zapraszamy na łódzkie obchody Święta Niepodległości.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Harmonogram obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada:

13.00 Prezentacje rekonstruktorów. Wydawanie kokard narodowych | Pasaż Schillera/ul. Piotrkowska 104)

13.45 Złożenie kwiatów przy tablicy łodzian walczących o Niepodległość | ul. Piotrkowska 104

14.00 Początek przemarszu z ul. Piotrkowskiej 104 do Manufaktury 

11.00-18.00 Piknik patriotyczny w Manufakturze

Na przemarsz ulicą Piotrkowską zapraszamy wszystkich łodzian. Z tej okazji Miasto rozda uczestnikom marszu  tysiące biało-czerwonych kokard narodowych.

W marszu wezmą udział  grupy rekonstrukcji historycznej, które zobaczymy również podczas pikniku patriotycznego w Manufakturze. Duże zainteresowanie z pewnością wzbudzi Błękitna Armia generała Józefa Hallera. Po raz pierwszy w Łodzi  zobaczymy żołnierzy w błękitnych mundurach, takich samych jak w roku 1919, gdy do Łodzi wkroczył I Pułk Czołgów Błękitnej Armii. W latach 1919 – 1921 jego garnizonem była Łódź. Nie zabraknie również strzelców Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy polskich z 1939 r. Tę ostatnią formację rekonstruować będzie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.

W Manufakturze, w Pikniku Niepodległościowym wezmą udział 25. Brygada Kawalerii Powietrznej i 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wystąpią harcerze z ZHR z programem Śpiewanki Łódzkie. Do Manufaktury przyjedzie marszałek Józef Piłsudski w asyście jeźdźców z łódzkiej Straży Miejskiej. W jednym z namiotów pojawi się rekonstrukcja klasy szkolnej z lat 20. To nawiązanie do historii prezydenta Aleksego Rżewskiego, który w 1919 r. wprowadził na terenie Łodzi powszechny obowiązek edukacyjny. Piknik kończy pokazem sztucznych ogni.

Partnerem Miasta Łódź w organizacji marszu jest Chorągiew Łódzka ZHP. Wspólnie przygotowały program historyczny, w którym znajdą się także motywy ściśle związane z wydarzeniami, sprzed równo 100 lat – z roku 1919.


Metryka strony i historia zmian