Noc Muzeów 2021 w Łodzi

  • kategoria:
  • on-line
  • Noc Muzeów
  • Muzea
  • Aktualności kulturalne

Święto łódzkiej Kultury, które, podobnie jak w poprzednim roku, stawia na spotkania wirtualne. Choć obostrzenia łagodnieją, a muzea oraz galerie mogą pozostać otwarte i przyjąć niewielką liczbę osób (1 na 15 m2, w reżimie sanitarnym), to zachęcamy do odwiedzin online. Zwróćmy uwagę na ofertę kulturalną łódzkich instytucji kultury i pamiętając o tym, jakie miłe wrażenia towarzyszyły nam zawsze w trakcie Nocy Muzeów, szczodrze obdarzmy ich profile i relacje lajkami i serduszkami. Spacery wirtualne, relacje z wystaw, wernisaże, warsztaty i pokazy zostały przygotowane specjalnie dla nas – łodzian, aby podtrzymywać tę majową, intensywną tradycję spotkań z kulturą.

Najwięcej materiałów filmowych bo aż 11 emitowanych co godzinę znajdą wielbiciele ciekawostek na stronie FB Łódź Pełna Kultury, która jest oficjalna strona Wydziału Kultury. Warto także śledzić główny profil Łodzi i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia Noc Muzeów odbywająca się w sposób symboliczny, instytucje ze względu na ograniczenia covidowe, tak realnie nie są w stanie przyjąć tylu chętnych jak w latach ubiegłych. Zatem proponujemy przede wszystkim cieszenie się propozycjami online, których mam ponad trzydzieści i cierpliwe kontaktowanie się z muzeami i innymi miejscami by ustalić w jakiej formule będą Państwo mogli odwiedzić poszczególne miejsca. Tym bardziej, co chcielibyśmy bardzo mocno podkreślić, liczba osób , które będą mogły wejść jest naprawdę nadal bardzo mocno ograniczona. Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i potraktować ofertę online związaną z Nocą Muzeów jako zachętę do odwiedzenia instytucji kultury po 29 maja gdy będziemy mieli już nieco luźniejsze restrykcje pandemiczne. Tym bardziej, że mamy kilka niezwykle interesujących propozycji. W internecie zobaczymy specjalne filmy o sztuce socrealistycznej, o więziennych grypsach, tańce ludowe pokaże Zespół pieśni i Tańca Łódź, będzie można zobaczyć starożytne biblijne papirusy czy zajrzeć do łódzkiej dętki. Przed nami także prezentacja niezwykłych plakatów mistrzów takich jak Franciszek Starowieyski, Michał Batory, Andrzej Pągowski czy Rafał Olbiński. O sztuce cyfrowej opowie legendarny łódzki artysta Józef Robakowski. Serdecznie zapraszamy przede wszystkim online z nadzieją, że będzie to już pożegnanie z taką prezentacją kultury i od końca maja będziemy się z Państwem częściej widywać na żywo - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

Relacje z łódzkich muzeów i galerii na poniżej oznaczonych fan page: 

@Muzeum Miasta Łodzi

Obejrzyjcie relacje filmowe, które będą poświęcone m.in. przestrzeniom Pałacu w tym jadalni czy buduarowi pani domu, multimedialnej wystawie "Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś ", Muzeum Sportu i Turystyki czy kanałowi Dętka, który cieszy się wielką popularnością.

Zwiedzanie: 11.00 -19.00

Wystawy:

  • „Historia rodziny Poznańskich"
  • „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”
  • Muzeum zaprasza także do zrewitalizowanego przypałacowego ogrodu.

Muzeum Sportu i Turystyki

Wystawa: Wystawa „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” prezentuje dzieje łódzkiego sportu od wieku XIX po współczesność.

Online:

  • Zwiedzanie Dętki
  • Publikacje na profilu FB MMŁ

@Centralne Muzeum Włókiennictwa

Relacje wideo z wystaw: „Ziemia (P)oddana”, „Działy Otwarte. Działy Zamknięte” i „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

Zwiedzanie: 12.00-18.00

Wystawy czasowe:

  • „Ziemia (P)oddana” – poruszająca temat ochrony naszej planety, której kuratorami są dzieci i młodzież;
  • „Działy Otwarte / Działy Zamknięte” – przygotowana z okazji jubileuszu działalności muzeum;
  •  „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL” – przygotowana w CMWŁ przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf.

Online:

Od 18.00 na profilu FB

18.00 –  wideo-oprowadzanie z Marcinem Różycem – krytykiem mody i kuratorem, który opowie o swojej fascynacji bogatą kolekcją odzieży należącej do zbiorów CMWŁ, która stanowi jeden z trzech wątków wystawy „Działy Otwarte. Działy Zamknięte”.

19.00 – Małgorzata Marszał z Działu Edukacji CMWŁ opowie o wystawie „Ziemia (P)oddana” w odniesieniu do wątków przewodnich wystawy zogniskowanych wokół relacji człowieka z przyrodą i naszego wpływu na środowisko.

19.30  – Andrzej Jankowski z Działu Edukacji CMWŁ zabierze widzów w podróż do przeszłości, opowiadając o wielokulturowych wątkach wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

@Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Zaprasza na relację online pt. "Kod tajemniczych soc-obrazów". Będzie to spotkanie z malarstwem socrealizmu, połączone z odkrywaniem tajemnic magazynów Muzeum. Ponadto zaplanowane są wejścia na żywo poświęcone wystawie „Grypsy wczoraj i dziś”, (przygotowanej we współpracy ze służbą więzienną), historii placu kościelnego w Łodzi oraz podziemiom Czerwonego Domku (miejsce kaźni getta).

@Centrum Nauki i Techniki EC1

Przekona, że zabytkowa elektrownia przy ul. Targowej kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Czy pracownicy elektrociepłowni spacerowali po Księżycu? Czy kocioł miewał katar? Dlaczego okoliczni mieszkańcy nie przepadali za noworocznymi koncertami w kotłowni EC1? Tego dowiecie się śledząc 15 maja fan page EC1.

@Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Zaprezentuje wystawę NCKF SPOT. Obok kamer, projektorów i sprzętu filmowego sprzed lat, warto przyjrzeć się kostiumom z filmów takich jak  „Królowa Bona” czy „Barbara Radziwiłłówna”. Kino to potęga wyobraźni a wspominane kostiumy były narzędziami, za pomocą których kreowano niezwykły świat, w którym przeżywaliśmy emocje i wzruszenia.

@Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Zwiedzanie 18.00-23.00

  • Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza
    Wystawa „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witold Ziemiszewski” w ramach tegorocznego Fotofestiwalu 202
  • Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
    Wystawa „Słownik kultury łódz/ludz-kiej”, zorganizowana wspólnie z Łódź Design Festival 2021.

Online:

  • godz. 18.00 i 19.00 - warsztaty online dla najmłodszych z ubiegłorocznej edycji „Słownika współczesnych łodzianizmów”
  • godz. 20.00 – prezentacja online w postaci slideshow wszystkich aktualnych wystaw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi:
    • „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witold Ziemiszewski” w Ośrodku Propagandy Sztuki;
    •  „Artur Chrzanowski. Przypadek Łodzi” w Galerii Willa;
    •  „Jacek Franasik. Warstwy” w Galerii Bałuckiej, Stary Rynek 2;
    •  „Słownik kultury łódz/ludz-kiej” w Galerii Re:Medium;
  • godz. 21.00 - spotkanie online z Arturem Chrzanowskim, autorem wystawy „Przypadek Łodzi”, który oprowadzi po ekspozycji odbywającej się w ramach Fotofestiwalu 2021 w Galerii Willa, ul. Wólczańska 31;
  • godz. 22.00 - spotkanie online Dariusza Leśnikowskiego z Józefem Robakowskim, inicjatorem ekspozycji „Obrazy cyfrowe”, który opowie szerzej o wystawie w Ośrodku Propagandy Sztuki.

@Poleski Ośrodek Sztuki

Odautorskie oprowadzanie online po indywidualnej wystawie Marianny Kraski zatytułowanej „Miniatury". Na cykl „Miniatury" składa się 12 niewielkich prac malarskich, skupiających się na wycinku ludzkiej twarzy, który w ostatnim czasie jest oglądany przez nas najczęściej, czyli na oczach.

@Centrum Dialogu

"Marek Edelman. Człowiek" - to hasło przewodnie, wokół którego Centrum przedstawi narrację w tegorocznej Nocy Muzeów. Odbędzie się wirtualne oprowadzanie po wystawie i prezentacja wspomnień o Marku Edelmanie takich osób jak: Janina Ochojska, Bereś, Burnetko, Irena Jaros.

@Dom Literatury

Wirtualne oprowadzanie po kamienicy Konrada Haessnera, w której mieści się Dom Literatury - Roosevelta 17. To jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic. W trakcie jej rewitalizacji odkryto niezwykłe polichromie.  Poznacie historię miejsca, detale architektoniczne i zakamarki.

@Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia

Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia zaprasza na wystawę w czasie Nocy Muzeów w Łodzi.

Na wystawie prezentujemy 1500 lat historii powstania Biblii, a także 2000 lat historii tłumaczeń i przekładów - aż do dzisiejszych czasów.

Są tam zgromadzone zarówno kopie starych papirusów i pergaminów w językach oryginalnych - hebrajskim i greckim, jak również księgi - najstarsza oryginalna księga Biblii jest z 1650 i 1714 roku. 

Trzeba się umówić ze względu na ograniczenia albo po prostu poczekać na swoją kolej:

Jarosław Celebański
Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia
Młynarska 64, 91-843 Łódź
tel. 692 984 676

@Bałucki Ośrodek Kultury

CT Lutnia zaprasza na spotkanie z malarstwem Josepha Williama Turnera, który jest uważany za prekursora impresjonizmu. O godz. 14 .00 rozpocznie się spotkanie w plenerze Skwer (za budynkiem) i warsztaty malarskie dla dzieci.

Wirtualne oprowadzanie po wystawie "Patyczaki - Jadwiga Janus". Na zwiedzanie wystawy zaprasza  artystka teatralna, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, Marynia Janus.

@Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej

O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką „Co nam w Duszy gra”, a o godz. 16.00  akcja plastyczna dla członków Maestro +  polegająca na wspólnym malowaniu obrazu z zastosowaniem techniki pouringu pt. "Dookoła Maj...".

@Centrum Kultury Młodych

  • Wirtualny spacer prowadzony przez Grzegorza Nowaka pt.: "Kulisy, Kreacja, Dokumentacja" na podstawie Twórczości Agaty Dudy - Gracz.
  • Archipelag Ginących Wysp - wirtualna podróż z narracją po indonezyjskiej wyspie Jawa. Migawki z podróży naszego kolegi Piotra Sarnika.
  • Wystawa pt.: " TAJSA wczoraj i jutro" - instalacja Krzysztofa Gila. Prelekcja z kontekstem historycznym dotycząca wystawy prac autora na temat historii Romów w Europie.
  • "Nakręceni Folklorem" - Polskie Tańce Narodowe - prezentacja artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca "Łódź" na scenie w Centrum Kultury Młodych.

@Art. Inkubator – Fabryka Sztuki

  • Prezentacja biznesów kreatywnych, które rezydują w Art_Inkubatorze.
  • Poznajcie kreatywnych łodzian, ich historie, rozwój biznesowy oraz plany na przyszłość.

@Ośrodek Kultury Górna

Wirtualna wystawa i wernisaż prac Joanny Biskup-Miś. Wernisaż transmitowany będzie za pośrednictwem YouTube.

@Teatr Powszechny

Prezentacja plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - tworzonych przez wybitnych artystów, takich jak m.in. Franciszek Starowieyski,Michał Batory, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Lex Drewinski, Waldemar Świerzy.

@ Stowarzyszenie-Śpiewacze-im-St-Moniuszki-w-Łodzi

Koncerty online Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, które będą odbywać się się o godz.: 20.00, 21.00, 22.00 i 24.00. Prezentacja  historii, trofeów i nagrań.

@ Klub Miłośników Starych Tramwajów

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi  zaprasza po raz kolejny na zajezdnię Brus na spotkanie z historią łódzkiej komunikacji miejskiej.

@ASPlodz

Z okazji Nocy Muzeów 2021 Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zaprasza serdecznie:

  • 15 maja 2021 (sobota):

Od 14.00 do 16.00 do Galerii ASP przy ulicy Piotrkowskiej 68.

  • 16 maja 2021 (niedziela):

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej 50-lecia pracy twórczej prof. Jerzego Leszka Staneckiego – “Stanecki Artis 50” w Galerii Kobro (ul. Wojska Polskiego 121). Oprowadzanie będzie odbywać się o godz. 14.30, 16.00, 17.30 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii.

Projekcja studenckich prac wideo i animacji zrealizowanych pod kierunkiem pedagogów z Instytutu Fotografii i Multimediów oraz Instytutu Animacji i Gier, która odbędzie się w auli Centrum Promocji Mody (ul. Wojska Polskiego 121). Projekcje o godz. 15.15, 16.45, 18.15 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Więcej: https://www.asp.lodz.pl/index.php/pl/o-akademii/wydarzenia/2297-noc-muzeow-2021

@Muzeum Kinematografii

Zwiedzanie: 11.00-18.00

Online:
godz. 18:00
"Tajniki pracy w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi"


Metryka strony i historia zmian