Lokalny rynek także reaguje na światowy trend - W roku 2018 podwoiła się liczba lokali serwujących w Łodzi wyłącznie kuchnię roślinną! Wegańskie menu oferuje też obowiązkowo większość dobrych restauracji, niekoniecznie tych o profilu "wege". - mówi Piotr Kurzawa, Menadżer Ulicy Piotrkowskiej. Nie tylko ilościowa ale też jakościowa zmiana w ofercie bezmięsnej restauracji wspierana jest także przez lokalne wydarzenia promujące kuchnię roślinną, m.in.: Festiwal Zielone Smaki Łodzi, Veganmania, Wege Festiwal. Ten ostatni, organizowany przez Piotrkowską 217 rozrósł się do dwudniowych targów z wystawcami z całej Polski.
Coraz więcej łodzian decyduje się na ograniczenie mięsa nie tylko ze względów etycznych czy zdrowotnych ale również ma na uwadze ekologiczny aspekt tej diety. - Wszyscy jesteśmy ostatnio poruszeni zmianami z jakimi mierzy się nasza planeta. Cieszy mnie, że mamy w Łodzi coraz więcej możliwości, by dokonywać wyborów przyjaznych środowisku, na przykład poprzez spożywanie bezmięsnych dań, a na ulicy Piotrkowskiej tak dynamicznie poszerza się oferta skierowana do roślinożerców.l - mówi Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.
Mimo, że końcówka roku jest trudnym czasem dla przedsiębiorców, Piotrkowska nie zwalnia. - W gronie restauratorów powitaliśmy w ubiegłym tygodniu właścicieli ogólnopolskiej marki "Krowarzywa", a nieco wcześniej szefa małej lokalnej sieci, która rozwinęła się o nową kawiarnię niedaleko ul. Struga- chodzi o eleganckie "Corto Caffe". A już teraz w kolejnych trzech lokalach na Piotrkowskiej trwają końcowe prace przed otwarciem. -mówi Pan Piotr Kurzawa.
Co nowego pojawiło się na Piotrkowskiej?
Krowarzywa, jedna z najbardziej popularnych knajp wegańskich, od ubiegłej soboty zadomowiła się na Piotrkowskiej na dobre. Łodzianie mogą kojarzyć już słynne roślinne burgery, bo na OFF Piotrkowskiej przed rokiem można było ich spróbować w firmowym food-trucku. Sieć działa na polskich rynku od 2013 roku i posiada obecnie 14 lokali w niemal wszystkich większych miastach, a także stacje w formie food-trucków na popularnych, letnich festiwalach muzycznych: Opener i OFF. W Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 115, czyli w samym sercu Piotrkowskiej, otwarto pierwszy stacjonarny lokal. Jest to miejsce serwujące roślinny „fast food” i mimo negatywnych skojarzeń z jedzeniem „w biegu”, jakość produktów nie pozostawia wiele do życzenia, a przy tym obala mity dotyczące roślinnych diet. Twórcy marki chcą bowiem udowadniać, że roślinne jedzenie może być smaczne, sycące i pełnowartościowe a dodatkowo przystępne cenowo. Podbój Piotrkowskiej poszedł im świetnie bo w dniu otwarcia lokal pękał w szwach i jego obecność w Łodzi była szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Menu pozwala na skomponowanie własnego burgera/wrapa/bowla w oparciu m.in. o ciecierzycę, seitana czy tofu, wszystko w towarzystwie warzyw i sosów dobieranych samodzielnie przez klienta. W ofercie znajdują się też koktajle warzywno-owocowe SMUFI, a także inne napoje domowe (lemoniada, herbata) czy własne alternatywne napoje butelkowane. - W planach jest testowanie w Łodzi nowych, specjalnych potraw, ale obecnie wystartowaliśmy z standardową ofertą Krowarzywa. Jesteśmy otwarci na udział w wydarzeniach kulturalnych. Jako Krowarzywa aktywnie bierzemy udział w wielu festiwalach muzycznych oraz akcjach społecznych, np. w tę niedzielę 5 zł z każdego naszego vegan kebaba sprzedanego m.in. w lokalu Krowarzywa w Łodzi zostanie przekazane na Stowarzyszenie Otwarte Klatki. - mówi pan Krzysztof Bożek, współzałożyciel sieci "Krowarzywa". Lokal w Łodzi utrzymany jest w typowej dla Krowarzywa jasnej kolorystyce wraz z klasycznymi prostymi stołami krzesłami i taboretami w otoczeniu roślin. Czynny jest codziennie od 11.00 do 22.00.
Caffè Corto to dla odmiany łódzka marka , która funkcjonuje przede wszystkim jako kawiarnia, ale posiada też sporą ofertę śniadań. Otwarcie nowego lokalu na Piotrkowskiej 99 miało miejsce przed tygodniem, ale pod tą samą nazwą już od dwóch lat funkcjonuje także kawiarnia na ul.Wujaka 6. Łodzianie zakochali się przede wszystkim w domowych ciastach z Corto, które w obu lokalach są wypiekane na miejscu. W menu znajduje się też szeroki wybór kanapek oraz sałatek i oczywiście rozbudowana oferta kaw. Oprócz tego napić można się też dobrej herbaty czy koktajlu na bazie soków owocowych oraz mleka roślinnego.
W planach jest również wino, piwo oraz inne propozycje alkoholowe. Szczególną pozycją w menu jest zdecydowanie pastrami na chałce, której próżno szukać w innych „śniadaniowniach”. W ofercie śniadaniowej, dostępnej przez cały dzień jest klasyczna jajecznica, zestawy z jajkami sadzonymi, kiełbaskami, ale również szakszuka, pancakes, śniadanie fabryczne z kaszanką, tosty francuskie z chałki czy "złota" owsianka. Popularnością cieszy się kanapka z kurczakiem teriyaki oraz sałatka z szarpaną kaczką, wegańska z burakiem i hummusem, a także ta z serem halloumi i awokado. Pieczywo używane w kawiarniach Corto pochodzi z piekarni Montag, a wszystkie potrawy są przygotowywane bezpośrednio przed podaniem. Dla miłośników niespodzianek Corto przygotowuje też menu specjalne, które obejmuje 4 zmieniające się pozycje. Lokal jest czynny jest w tym sezonie od poniedziałku do soboty 8.00-20.00, w niedziele 10.00-18.00. Po rozstawieniu ogródka godziny funkcjonowania lokalu będą dłuższe.
Nowością na Piotrkowskiej 36 jest butik z damską odzieżą marki „Oxyd” w przystępnych cenach. Sklep oferuje eleganckie bluzki czy sukienki ale też tuniki i swetry idealne na co dzień, dostępne również w dużych rozmiarach XXL. Ceny swetrów i golfów zaczynają się od 30-35 złotych, nieco droższe są sukienki i długie spódnice.
Od 2 stycznia na Piotrkowskiej 27 odbywać się będą zajęcia szkoły językowej Al-Andalus, prowadzącej naukę języków orientalnych (arabskiego, tureckiego, perskiego, hebrajskiego) oraz hiszpańskiego. Jest to pierwsze centrum językowe w Łodzi, które umożliwia naukę języka arabskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. Atuty szkoły,
wyróżniające ją na tle innych, to ciekawa aranżacja wnętrz oraz duży nacisk na komunikację werbalną i kompleksowe przekazanie wiedzy - również poznanie kultury danego kraju. Uczestnicy zajęć pozostawiają bardzo pozytywne opinie, chwaląc pełne pasji i profesjonalizmu podejście lektorów, dzięki któremu kursanci niecierpliwie czekają na każde
spotkanie.
W styczniu zapowiadane są jeszcze dwa wielkie otwarcia. W sylwestrowa noc łodzianie mogą się już bawić w restauracji popularnego komika Rafała Paczesia. Lokal serwować będzie kuchnię autorską, a jej szefem został Damian Marchlewicz, zwycięzca IV edycji Hell’s Kitchen. Restauracja o nazwie „Komediowa” znajdować się będzie na rogu ul. Piotrkowskiej i Rewolucji 1905 r. w miejscu dawnej „Restauracji Polskiej”. Również z początkiem roku w lokalu po sklepie alkoholowym przy Piotrkowskiej 78 otwarta zostanie pizzeria „Nova”.