To pierwsza taka propozycja w Łodzi, dzięki której w przestrzeni miejskiej, w sezonie letnim, widzowie zobaczą 3 różne spektakle z udziałem zawodowych tancerzy, w których każde oferuje inny model uczestnictwa i odmienny język choreograficzny. Pierwsze wydarzenie odbyło się 17 lipca i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem widzów. Spektakl „Zdarzenia” obejrzała maksymalna liczba widzów, w tym wiele osób, która sztukę tańca oglądała po raz pierwszy. Tancerze w relacji z muzykami grającymi na żywo przedstawili partyturę zdarzeń inspirowanych procesem i komunikatami i komentarzami choreografa, który włączał się w akcję spektaklu na żywo.
Kolejna propozycja to spektakl pn. „Odyseja”, który odbędzie się już w niedzielę, 8 sierpnia na Dworcu Fabrycznym. Dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń przedstawienie odbędzie się dwukrotnie, a dodatkowo w przeddzień warsztatów wszyscy chętni, którzy chcą jeszcze intensywniej zaznać sztuki, mogą wziąć udział w otwartych warsztatach tańca współczesnego prowadzonych przez tancerza spektaklu. Warsztaty odbędą się 7.08. w godz. 16-18.00 w Sali Instytutu Choreografii i Technik Tańca, zlokalizowanych w Ogrodach Geyera (Piotrkowska 293/305) i prowadzi je Paweł Urbanowicz. Następnego dnia, o godzinie 12.00 oraz 18.00 widzowie i przypadkowi przechodnie zobaczą „Odyseję”. Ponieważ akcja przedstawienia wdziera się w świat dworca, zarejestrowani uczestnicy otrzymają zestawy słuchawkowe do odtworzeni ścieżki dźwiękowej. Poprzez język tańca i teatru wykonawcy zaproszą widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy, aby wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej “śmierci do nowego życia”. Po spektaklu odbędzie się krótka rozmowa z twórcami i osobami występującymi w spektaklu. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Obowiązują zapisy mailowe przez materia@materialodz.pl.
Ostatnim spektaklem cyklu będzie „Krótkotrwałość” autorstwa Macieja Kuźmińskiego i Šeiko Dance Company, które odbędzie się 18 września w przestrzeni łódzkiego Śródmieścia. Będzie to przedstawienie, w którym tancerze towarzyszyć będą łodzianom w codziennej rutynie, przemieszczając się po mieście w ciągu 3 godzin i eksperymentując z dobrze znanymi przestrzeniami. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację. Ważnym celem jest pokazanie publiczności i zachęcenie jej do kontemplacji istoty naszych czasów - przyzwyczajeń, rutyny, norm społecznych, wzorców zachowań, i wreszcie prawie niewidocznych obiektów zamieszkujących przestrzeń miejską, takich jak drzewa czy znaki.
Wszystkie szczegóły na naszym profilu na FB i IG oraz stronie www.materialodz.pl!
Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operator: Materia
Partnerami programu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.