Opakowania szklane – rekordowa sprzedaż w 2020 roku

  • kategoria:
  • Ekoportal

Szkło, to główny surowiec odzyskiwany przez MPO-Łódź. Opakowania szklane można poddawać recyklingowi nieograniczoną ilość razy, zyskując przy tym znaczną oszczędność energii i wody. Zebrana i przetworzona tona stłuczki szklanej, to około 220 kg dwutlenku węgla mniej w atmosferze. Poprawne segregowanie szkła znacznie zwiększa poziom odzysku tego cennego surowca.

Szkło, to główny surowiec odzyskiwany przez MPO-Łódź
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Do zielonych lub białych pojemników na szkło wrzucamy wyłącznie szkło opakowaniowe (butelki, słoiki, flakony). Zbieramy zarówno białe jak i kolorowe szkło, które jest jednym z najbardziej „czystych” surowców. Ważne jednak, aby trafiało ono do pojemnika – bez foliowych opakowań.

Natomiast naczynia kuchenne, porcelanę, potłuczone lustra wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Odpadów szklanych nie musimy myć, jedynie opróżniamy je i odkręcamy nakrętki. Nawet jeśli butelka czy słoik są potłuczone, mają szansę zostać przetworzone - pod warunkiem jednak, że trafią do właściwego pojemnika, a nie zostaną pomieszane
z pozostałymi odpadami.

Szkło nadaje się w 100% do ponownego odzysku. W związku z działaniami ekologicznymi i odchodzeniem w przemyśle od opakowań z tworzyw sztucznych szacujemy, że w 2021 roku szkła będzie coraz więcej. Szkło z recyklingu może służyć do produkcji opakowań szklanych, szkła izolacyjnego, piankowego, grysu, mas ceramicznych.

Sprzedaż szkła w 2020 roku wyniosła 5606 ton, przy czym w 2019 było to 2787 ton,
a w roku 2018 zaledwie 1918 ton. Średnia cena sprzedaży szkła w 2020 roku,
to 49 zł/tonę.