Pamięć o Sprawiedliwych

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja

Przed Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów władze samorządowe oraz łodzianie i młodzież uczcili Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – święto ustanowione w 2012 roku przez Parlament Europejski. Złożono kwiaty i zapalono znicze

10 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

-  W Łodzi mamy Park Ocalałych z drzewkami z imionami tych, którym udało się przeżyć piekło wojny, często właśnie z pomocą polskich przyjaciół. A dalej w osi parku na Kopcu Pamięci stoi ławeczka łodzianina, legendarnego kuriera Państwa Podziemnego Jana Karskiego, który alarmował Zachód o nadciągającej zagładzie, choć świat nie chciał w to uwierzyć. Jeszcze w innym miejscu stoi w tym niezwykłym parku obelisk „Żegoty”, oficjalnej agendy Rządu RP na Uchodźstwie, czyli działającej w konspiracji Rady Pomocy Żydom. Tyle ważnych  historycznych symboli znajduje się wokół nas – powiedział podczas uroczystości – gospodarz uroczystości wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

W Łodzi w 2009 roku odsłonięto pierwszy po wojnie pomnik Polaków ratujących Żydów. Została przywrócona pamięć o ofiarach Litzannstadt Getto i żydowskich sąsiadach. Szczególnym wyrazem tej pamięci jest funkcjonowanie Centrum Dialogu im.  Marka Edelamana, które pełni ważną funkcję edukacyjną.