Pamięci Romów i Sinti w Litzmannstadt Getto

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja

Przy Starej Kuźni uczczono pamięć pomordowanych ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, deportowanych z Burgerlandu i Styrii do obozu cygańskiego na terenie Litzmannstadt Getto, który zlikwidowano 76 lat temu, 12 stycznia 1942 roku.

fot. Sebastian Wujek
6 zdjęć
fot. Sebastian Wujek
fot. Sebastian Wujek
fot. Sebastian Wujek
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W uroczystości rocznicowej z udziałem wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka oraz wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka wzięli również udział: ambasador Austrii w Polsce dr Werner Almhofer, przedstawiciele organizacji Romów, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, IPN, służb mundurowych oraz organizacji społecznych.

- Każdego roku, w styczniu, nasze uroczystości przy Starej Kuźni udowadniają, że pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach wciąż brzmi donośnie w naszych sercach i zapisana jest na trwałe w pamięci Łodzi. Dziś nadal jesteśmy winni ofiarom naszą pamięć, która przestrzega nieustannie przed okrucieństwem wojny, ale także przed rasizmem, brakiem tolerancji i nienawiścią – powiedział w swoim wystąpieniu wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piatkowski.

W swoich przemówieniach – zarówno ambasador Republiki Austrii, a także reprezentująca Stowarzyszenie Romów w Polsce Krystyna Markowska – podkreślali, że tragedia czasów okrutnej wojny nie może się nigdy więcej powtórzyć, ale trzeba tradycje tolerancji oraz współistnienia kultur i narodów nieustannie krzewić i reagować na wszelkie przejawy rasizmu czy ksenofobii.

Pod pamiątkowym obeliskiem przy Starej Kuźni przy ul. Wojska Polskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchody oraz prezentację makiety podobozu cygańskiego na terenie Liztmannstadt Getto przygotowało Centrum Dialogu im. Marks Edelmana.


Kuźnia Romów (Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych), ul. Wojska Polskiego 84