W łódzkim ogrodzie zoologicznym przebywają obecnie dwa hipopotamy karłowate – samica Jamina oraz samiec Jabari. Hipopotamy karłowate są dwa razy mniejsze i siedem razy lżejsze od hipopotamów nilowych. To gatunek zagrożony wyginięciem. Został objęty europejskim programem hodowlanym. Poniżej prezentujemy Wam kilka ciekawostek, dotyczących tego gatunku.
Hipopotamy są trzecim co do wielkości ssakiem lądowym (po słoniu i nosorożcu). Ich krewniakami w świecie zwierząt są walenie.
To jedno z najbardziej agresywnych stworzeń na świecie! Hipopotamy są również bardzo głośne. Ich sapanie czy krzyki osiągają poziom nawet do 115 decybeli.
Hipopotamy większość życia spędzają w wodzie (w wodzie również się rodzą), ale z wiekiem tracą umiejętność utrzymywania się na powierzchni wody. Chodzą albo stoją na płyciznach.
Wydzielają tłustą, czerwoną (lub białą) substancję. W dawnych czasach ludzie (błędnie) sądzili, że hipopotamy pocą się krwią.
Śluz ze skóry hipoptama ma właściwości odmładzające. Chroni również przed promieniowaniem UV.
Mleko hipopotama ma różową barwę.
Hipopotamy potrafią wstrzymać oddech nawet przez 6-7 minut.
Te niepozorne stworzenia potrafią całkiem szybko biegać, nawet z prędkością 30-40 km/h. Pokonują jednak krótkie dystanse.