Prace społeczne w organizacjach

  • kategoria:
  • NGO

Biuro ds. Promocji Zatrudnienia Urzędu Miasta Łodzi informuje o możliwości przyjęcia osób na prace społecznie użyteczne i prace na cele społeczne. Podmiotami organizującymi prace mogą być m.in. organizacje pozarządowe. Zgłoszenia można składać do 10 października 2018r.

Kodeks karny przewiduje kary, których wykonanie może polegać na świadczeniu przez osobę skazaną nieodpłatnej pracy na rzecz społeczeństwa.

Prace społecznie użyteczne reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2010 roku w sprawie podmiotów, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna (Dz. U. 2010 Nr 98, poz. 634), są to nieodpłatne, kontrolowane prace na cele społeczne wykonywane przez osoby skazane w zamian grzywny, której egzekucja okazała się bezskuteczna. Orzekany wymiar kary mieści się w przedziale od 20 do 40 godzin pracy do odpracowania w danym miesiącu. Maksymalna liczba godzin przypadająca do odpracowania przez jedną osobę w danym roku kalendarzowym wynosi 480. Osoby skazane mogą wykonywać proste prace fizyczne, porządkowe oraz biurowe. Kara może być wykonywana również w dni ustawowo wolne od pracy ze względu na fakt, iż niektóre osoby skazane mogą pozostawać w stosunku pracy. Ponadto, zgodnie z art. 56a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U.z 2018 r. poz. 652 z późn. zm.) „wydatki związane z ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków skazanych, wykonujących nieodpłatną, kontrolowaną pracę na cele społeczne oraz pracę społecznie użyteczną, ponosi Skarb Państwa”.

Prace na cele społeczne reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 sierpnia 2017 roku w sprawie trybu wyznaczania podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne, oraz czynności tych podmiotów w zakresie wykonywania pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1676). Prace wykonywane przez skazanych są to prace porządkowe oraz pomocnicze, o których mowa w art. 123a § 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2018 poz. 652 z późn. zm.), prace prowadzone będą w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie na jednego skazanego. Szczegółowe warunki organizowania i wykonywania pracy określone zostaną w umowie zawartej pomiędzy zakładem karnym a podmiotem, w którym wykonywana będzie praca. Zgodnie z zapisami art. 123a § 7 Kodeksu karnego wykonawczego wyznaczone podmioty, mają obowiązek przyjąć skazanych do pracy.

Zainteresowane organizacje pozarządowe proszone są o uzupełnienie „Formularza zgłoszeniowego placówki organizującej prace społecznie użyteczne” i/lub „Formularza zgłoszeniowego placówki organizującej prace na cele społeczne” i przesłanie na do dnia 10 października 2018 roku na adres email o.gawrysiak@uml.lodz.pl.


Metryka strony i historia zmian