Prezentacja wystawy "Kodeks Boturini - Wstęga o Peregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków" w BUŁ UŁ

  • kategoria:
  • Edukacja i nauka
  • Współpraca z Zagranicą

W dniach 6 - 26 listopada 2018 r., w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Matejki 32/38, galeria na parterze) będzie prezentowana wystawa pn. "Kodeks Boturini – Wstęga o Peregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków".

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
4 zdjęcia
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Kodeks Boturini – Wstęga o Peregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków to wysokiej jakości reprodukcja azteckiej księgi pt. Kodeks Boturini. Księga o wymiarach 5,5 m x 0,2 m została wykonana na papierze amate, który jest wyrabiany w Meksyku od czasów prekolumbijskich. Złożona została w harmonijkę, zgodnie z tradycją przedhiszpańskich ksiąg. Reprodukcję prezentowaną na wystawie wykonano na takim samym papierze amate, zrobionym tradycyjną metodą przez indiańskich artystów z miejscowości Pahuatlan.

Wystawa jest pierwszą w Polsce ekspozycją jednego z malowanych kodeksów Mezoameryki, opatrzoną szczegółowym opisem naukowym na planszach ekspozycyjnych oraz towarzyszącymi filmikami. Umożliwia zaprezentowanie wiedzy na temat przedhiszpańskich kultur środkowego Meksyku szerokiej publiczności

Pomysłodawcą wystawy jest JE Alejandro Negrin, Ambasador Meksyku w Polsce, który sprowadził reprodukcję „Kodeksu Boturini” do Polski.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

26 listopada 2018 r. został zaplanowany wykład dr hab. Katarzyny Mikulskiej z Uniwersytetu Warszawskiego poświęcony Kodeksowi Boturini. Wykład został zaplanowany o godz. 10.00 w sali 102 (I piętro) Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

Organizatorami wystawy są: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Polsce, Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykańskich, Instituto Nacional de Antropología e Historia w Meksyku.

 

Wstęp na wystawę i wykład jest wolny!

 

Źródło: Materiały zostały przekazane przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego.


Metryka strony i historia zmian