Rocznica Konstytucji 3 maja

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja
  • Łódź w historii
  • 3 Maja

Łódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja znalazły swój wyraz w uroczystej mszy świętej odprawionej przez arcybiskupa Grzegorza Rysia w bazylice archikatedralnej.

fot. Paweł Łacheta
Łódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
6 zdjęć
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

- Spotykamy się dzisiaj na wielkiej modlitwie za ojczyznę. Konstytucja 3 maja była wyrazem dojrzałości całego narodu, ona tworzyła naród, nie tylko naród szlachecki. Jest naszą chlubą – powiedział podczas mszy arcybiskup Grzegorz Ryś.

W nabożeństwie wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Po mszy wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Katedralnym.   

Konstytucja została uchwalona w 1791 roku po trzech latach obrad sejmu nazywanego Wielkim. Była zwieńczeniem działań światłych Polaków dążących do naprawy wadliwie funkcjonującego państwa. Zniesiono niesławnej pamięci liberum veto, nadano prawa polityczne mieszczanom, a chłopów wzięto w pod ochronę państwa. Stworzono podstawy prawne dla dobrze funkcjonującej monarchii konstytucyjnej. Takie reformy w ówczesnej Europie miały charakter niezwykle nowatorski i potencjalnie tworzył silne państwo.  Brak zgody mocarstw ościennych na uzdrowienie ustroju Polski doprowadził do wojny i upadku konstytucji, która obowiązywała tylko nieco ponad rok. Przez lata niewoli jej rocznica budziła pozytywne emocje w społeczeństwie polskim i przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej. W 1916 roku w Łodzi okupacyjne władze niemieckie zezwoliły na manifestację z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Wzięło w niej udział 50 tysięcy ludzi. Przemaszerowali z palcu Targowego (obecnie pl. Dąbrowskiego) do katedry przy ul. Piotrkowskiej.

Oryginalny rękopis Konstytucji znajduje się w tzw. Księdze Metryki Litewskiej zawierającej ustawy sejmowe od 16 XII 1790 do 29 V 1792. 

W roku uchwalenia konstytucji wydrukowano kilkanaście jej wydań w łącznym nakładzie ok. 30 tys. egzemplarzy. Jej tekst publikowały również gazety. Bardzo szybko została również przetłumaczona na język francuski, angielski (2 wydania) i niemiecki (A.J.).


Metryka strony i historia zmian