Rocznica tragedii wołyńskiej

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja
  • Sto lat niepodległości
  • Miasto

11 lipca 1943 roku określa się mianem "krwawej niedzieli". Tego dnia rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej na Wołyniu przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

fot. Andrzej Janecki / UMŁ
Pod tablicami w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej przedstawiciele UMŁ złożyli kwiaty
6 zdjęć
fot. Andrzej Janecki / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Zaatakowano Polaków w około 100 miejscowościach. Szacuje się, że w rozpoczętej w 1943 roku, a trwającej miejscami do 1944 roku akcji, zginęło około 100 tys. Polaków zamieszkujących te tereny.  

W Łodzi na budynku Kościoła Zesłania Ducha Świętego przy ul. Piotrkowskiej 2 znajduje się tablica będąca hołdem dla pomordowanych na Wołyniu i kresach południowo-wschodnich. Zdobi ona ścianę świątyni od 1998 r.

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi przy ul. Baczyńskiego 157 znajduje się tablica poświęcona pamięci ludności polskiej zamordowanej przez nacjonalistów ukraińskich oraz zgładzonym przez NKWD. Została ona odsłonięta w 67. rocznicę rzezi wołyńskiej w 2010 r.

W narodowym dniu pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej w obu tych miejscach w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi złożyli kwiaty.


Metryka strony i historia zmian