Już jutro,16 czerwca, rozpoczyna się X Kongres Kobiet w Łodzi. Uczestniczki z całej Polski rozmawiać będą o bardzo ważnych sprawach: konstytucji, płacach, równości, różnorodności, molestowaniu, samorządzie i wielu innych ważnych bieżących zagadnieniach.
- Pozdrawiam wszystkie panie, które już są w drodze, albo w drogę do Łodzi właśnie się szykują. Dziewczyny czekamy na was w Mieście Kobiet! To wyjątkowa okazja do spotkania i rozmawiania o sprawach kobiet, bieżących problemach i naszych sugestiach w zakresie ich rozwiązywania, ale także naszych obowiązkach, od których się nie uchylamy – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Po ośmiu latach obrad w Warszawie, inicjatywa ruszyła w Polskę. W ubiegłym roku gościła w Poznaniu, ale spotkania regionalne odbywają się też w mniejszych miastach. Chodzi m.in. o to, by pokazać, jak wiele inicjatyw na rzecz kobiet dzieje się w różnych miejscowościach całego kraju.
- Przyjeżdżamy z różnych miejscowości, jesteśmy w różnym wieku, i mamy różne wykształcenie. Bardzo często różnimy się światopoglądowo, dlatego często spieramy się, a nawet kłócimy. Łączy nas jedno, chcemy, żeby kobiety w naszym kraju odgrywały większą rolę, miały zagwarantowane równe prawa nie tylko w konstytucji, ale i żeby te prawa były przestrzegane codziennie w każdym wymiarze, abyśmy mogły żyć wolne od przemocy w przestrzeni domowej i publicznej, wolne od molestowania, i abyśmy mogły godnie zarabiać, tyle samo co mężczyźni wykonujący tę samą pracę – powiedziała Dorota Warakomska, prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, zachęcając do udziału w spotkaniu również mężczyzn.
Podczas jubileuszowego X Kongresu Kobiet zainaugurowana zostanie akcja „Zapłać mi także”. Akcja obejmuje wiele krajów w Europie, Kongres Kobiet chce ją poprzeć. Uczestniczki będą także zachęcać mężczyzn, by włączali się w obowiązki domowe i rodzinne oraz dzielili je z partnerkami. Po raz pierwszy podczas Kongresu funkcjonować będzie Centrum Praw Zwierząt. – Dbanie o prawa zwierząt domowych to część naszego stosunku do całego społeczeństwa – podkreśliła Dorota Warakomska.
Już dzień przed kongresem spotykają się w Łodzi przedstawicielki Samorządowej Sieci dla Równości.
Jak podkreśla Mara Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom, bardzo ważnym tematem Kongresu jest tematyka samorządowa, bo wciąż pełnomocniczki ds. równego traktowania nie stanowią licznej grupy w kraju. Zaplanowano również m.in. warsztaty pod hasłem „Skuteczne w samorządzie”. - Bądźmy aktywne i kompetentne w samorządzie! – zachęcała dziś w łódzkim magistracie Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydenta Słupska ds. Zrównoważonego Rozwoju.
Kongres Kobiet jest największą organizacją kobiecą w Polsce.