Roztańczona Łódź. Taneczne salto mortale na scenie.

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne
  • Taniec
  • Teatr

W 2019 roku po raz siódmy Prezydent Miasta Łodzi przyznała 12 stypendiów artystycznych dla młodych twórców kultury. Jedną z tegorocznych laureatek jest Majka Justyna, aktorka, tancerka, animatorka kultury. Premiera jej spektaklu taneczno-teatralnego „Salto mortale- kilka wprawek z umierania” już 9 grudnia w przestrzeniach Art_Inkubatora

mat. prasowy

W 2019 roku po raz siódmy Prezydent Miasta Łodzi przyznała 12 stypendiów artystycznych dla młodych twórców kultury w kategoriach: sztuki wizualne, film, teatr, muzyka, taniec, literatura, sztuki projektowe. Każdy ze stypendystów otrzymał 10 tysięcy zł na realizację projektu.

Jedną z tegorocznych laureatek jest Majka Justyna, aktorka, tancerka, animatorka kultury, która otrzymała stypendium artystyczne w kategorii taniec.

Założeniem projektu jest realizacja autorskiego spektaklu taneczno-teatralnego „Salto mortale- kilka wprawek z umierania”, eksperymentalnego spotkania obrazu i ruchu w poszukiwaniu historii zapisanych w ciele, doświadczeniach tkwiących w zakamarkach świadomości na granicy jawy i snu. Spektakl będzie tworzony głównie w oparciu o techniki improwizacyjne „Śniącego ciała” Arnolda Mindella oraz o ruch autentyczny.

Pokaz  premierowy odbędzie się 9 grudnia o godz. 19.00 w przestrzeniach Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi przy ulicy Tymienieckiego 3.

MAJKA JUSTYNA 

Tancerka, wokalistka, performerka, praktykuje i uczy Ashtanga Jogi. Członkini Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA, gdzie produkuje spektakle i koncerty oraz koordynuje projekty edukacyjne i społeczne. Zajmuje się pracą z ciałem i tańcem od 5 roku życia, począwszy od tańca ludowego w Zespole Pieśni i Tańca Ludowego "Harnam", przez klasykę, po taniec współczesny oraz kontakt improwizację i tango argentyńskie. Praktykuje Ashtanga Jogę skupiając się na aspekcie terapeutycznym, równomiernym rozwoju ciała, zapobieganiu kontuzjom oraz odnajdywaniu harmonii między ciałem a umysłem. Wraz z przyjaciółmi współtworzy w Łodzi KIPISZ-przestrzeń improwizacji osobistej. Współpracowała z różnymi artystami przy projektach teatralno-tanecznych: m.in. z Yukari Uto nad performancem "Nigero", z Zorką Wollny przy etiudzie "Muzeum" i "Kompozycji na 12 aktorów i zakłady Lido", z duetem vj-ów ElektroMoon, przy ediudach filmowych "Tactum" i "Grzeczny-grzeszny";  brała udział w performancach tanecznych, "Flying Circus", "Wózek Warhola" i wielu działaniach site-specific. Od 2011r. bierze udział w spektaklach Teatru CHOREA w Łodzi.

Nagrodzone 12 przedsięwzięć wyłonionych zostały w drodze konkursu przez jury złożone z niezależnych ekspertów i dotyczą różnorodnych dziedzin aktywności twórców. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 50 projektów.


Metryka strony i historia zmian