Rusza projekt „Zdrowa nerka”. Bezpłatne badania dla 2 tysięcy łodzian w 28 miejskich przychodniach

  • kategoria:
  • Zdrowie

Z projektu mogą skorzystać mieszkańcy Łodzi w wieku 50-65 lat, znajdujący się w grupie ryzyka: cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu naczyniowego lub zaburzenia układu moczowego oraz przerostu gruczołu krokowego.

Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi oraz Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ przedstawili założenia kolejnego miejskiego programu profilaktycznego „Zdrowe nerki”

Z projektu finansowanego z funduszy unijnych mogą skorzystać mieszkańcy Łodzi w wieku 50-65 lat, pracujący lub aktywnie poszukujący pracy z dotychczas nierozpoznaną chorobą nerek, ale znajdujących się w grupie ryzyka. Chodzi m.in. o cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu naczyniowego lub zaburzenia układu moczowego oraz przerostu gruczołu krokowego.

Wystarczy zgłosić się do jednej z 28 miejskich przychodni zdrowia i umówić wizytę z lekarzem POZ, który zleci wykonanie badań diagnostycznych moczu i krwi kierunku przewlekłej choroby nerek. Nie obowiązuje tym wypadku rejonizacja, ani kolejka zapisów.

W przypadku wykrycia zagrożenia pacjenci będą kierowani na badania USG i do nefrologa w Szpitalu Klinicznym im. WAM. Do dyspozycji będą również specjaliści dietetycy.

Udział w projekcie jest bezpłatny, a może nim zostać objętych 2 tysiące mieszkańców Łodzi. Program „Łódź do zdrowia – wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek wśród mieszkańców miasta Łodzi” potrwa do 31 grudnia br.

Schorzenie to występuje u ok. 600 mln ludzi na całym świecie, a u ponad 4 mln osób w Polsce. Wczesna diagnostyka i leczenie może skutecznie zapobiec groźnym skutkom przewlekłej choroby nerek.

Powiązane linki

  • Szczegóły programu

Metryka strony i historia zmian