Schron przeciwlotniczy na Brusie nową atrakcją turystyczną.

  • kategoria:
  • Aktualności turystyczne
  • Tożsamość i tradycja
  • Łódź w historii

15 sierpnia łodzianie zyskają nową turystyczną atrakcję, przybliżającą historię. W dawnym schronie przeciwlotniczym na Brusie otwarta zostanie wielka wystawa pamiątek, dotyczących wojennej historii Polski.

mat. UMŁ
Magdalena Kamińska i Łukasz Ciemięga z Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus"
8 zdjęć
mat. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Schron prowadzi Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "Kompanja Brus" które teren dzierżawi od miasta. Na powierzchni 180 m. kw zaaranżowało kilka sal tematycznych. Członkowie stowarzyszenia eksponują tu dziesiątki pamiątek, dotyczących wojny i obrony cywilnej, a także medycyny wojskowej i radiotelegrafii. Zobaczyć można bogaty zbiór hełmów i masek przeciwgazowych, repliki broni, łuski po pociskach, znalezione na poligonie Brus, a także dziesiątki map, zdjęć, plakatów, obrazów i gazet, poświęconych militarnej historii Polski.

- Wiele eksponatów ma charakter całkowicie unikatowy. Mamy, na przykład łącznicę telefoniczną, na której widać jeszcze kartki z nazwami dawnych ulic Łodzi oraz autentyczne plany obrony cywilnej Łodzi z lat 70 - powiedział Łukasz Ciemięga ze stowarzyszenia.

Poszczególne pomieszczenia schronu poświęcone będą różnym wątkom, związanym z II wojną światową – powstanie tu sala upamiętniająca obozy, koncentracyjne i przesiedleńcze, w tym dziecięcy obóz na ul. Przemysłowej. W innej sali zgromadzono pamiątki ściśle związane z historią Brusa, w szczególności ofiarom niemieckich i stalinowskich rozstrzelań, które miały miejsce na poligonie Brus. W tej sali wiele uwagi poświęcono losom żołnierzy wyklętych z regionu łódzkiego, w tym historii Stanisława Sojczyńskiego, pseudonim "Warszyc".

Miejsce jest prowadzone i remontowane dzięki zasobom i środkom społeczników - pasjonatów. Współpracują oni, jednak ze wszystkimi oddziałami Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które udostępniły stowarzyszeniu część wyposażenia m.in. grafiki informacyjne. Na Brusie powstaje zatem prawdziwe, nowe muzeum - jedno z nielicznych w tej części miasta miejsc dedykowanych historii.

Schron zwiedzać będzie można nieodpłatnie podczas ważnych świąt, rocznic narodowych oraz akcji specjalnych np. Nocy Muzeów, jednak członkowie stowarzyszenia chcieliby, żeby był czynny również w zwykłe dni i weekendy. Być może też wizyty w schronie staną się stałym elementem miejskich imprez patriotycznych, m.in. upamiętniających żołnierzy wyklętych i wciąż niezbadaną do końca historię Brusa.

Schron mieści się przy ul. Konstantynowskiej 98, niedaleko popularnej Zajezdni Muzealnej "Brus".


Metryka strony i historia zmian