- Wiosna to czas, kiedy wielu z nas przesiada się z samochodów czy komunikacji miejskiej na rowery. Warto sprawdzić jego stan techniczny i czy pojazd w ogóle nadaje się do użytkowania. Aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami jeździć po drogach publicznych, rower musi być wyposażony w dzwonek, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz światła: z tyłu czerwone, z przodu żółte, a także odblask barwy czerwonej na tyle roweru - powiedział Marek Marusik, z-ca Naczelnika Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi, który przypomniał także podstawowe zasady jazdy rowerem: - Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym. Najczęstszym grzechem rowerzystów jest jazda po chodniku czy przejeżdżanie po przejściach dla pieszych. Dlatego apelujemy, by poruszać się tak, jak nakazują przepisy.
Rowerzysta ma prawo korzystać z chodnika tylko w trzech przypadkach. Kiedy na jezdni jest dopuszczona możliwość prędkości pojazdów powyżej 50 km/h, a biegnący wzdłuż niej chodnik ma więcej niż 2 metry szerokości. Druga możliwość zachodzi wówczas, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają poruszanie się po jezdni w sposób bezpieczny. Trzecią jest poruszanie się rowerami z dzieckiem poniżej 10 roku życia.
- Wyciągając rower z piwnicy nie możemy być pewni, że jest on dostatecznie przygotowany do jazdy. Należy sprawdzić, czy nie ma luzów na kołach lub pedałach. Musimy zobaczyć, czy choć jeden z hamulców jest sprawny, a klocki hamulcowe posiadają bieżniki. Jeśli tak nie jest, należy je bezzwłocznie wymienić. Kiedy chcemy przewieźć rower na bagażniku samochodu, konieczne jest sprawdzenie, czy jest on właściwie przymocowany, czyli czy zacisk trzymający jest dociśnięty - dodał Rafał Brzęczek z Mobilnego Serwisu Rowerowego.