Celem spotkania jest zwiększenie wiedzy organizacji pozarządowych i często współpracujących z nimi instytucji kultury na temat efektywnego i skutecznego pozyskiwania oraz racjonalnego wykorzystywania funduszy ze źródeł samorządowych, w tym z Urzędu Miasta Łodzi. Podczas spotkania zostanie położony nacisk na aspekty związane z rozliczaniem dotacji poprzez rezultaty oraz kompatybilnością rezultatów z tworzonymi przez organizacje projektami.
Program:
godz. 13.00-14.00
Jak planować możliwe do osiągnięcia rezultaty?
- Definiowanie i określanie rezultatów według wzoru formularza wniosku w otwartych konkursach ofert ogłaszanych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Realne dobieranie wskaźników realizacji zadań i źródeł monitorowania i weryfikacji.
Prowadzenie: Jacek Jędrzejczak, prezes Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO. Od ponad 15 lat koordynator i realizator projektów pochodzących ze środków krajowych i międzynarodowych. Członek RPP, asesor w konkursach grantowych.
godz. 14.00-15.00
Ujęcie prawne i formalne w kwestii realizacji zadań publicznych, ich raportowania i rozliczania dotacji.
- Rozliczanie przez rezultaty – co to w praktyce oznacza dla obu stron.
- Pobieranie opłat od uczestników zadań – kwestie formalne.
- Umowy cywilno-prawne – kiedy zlecenie, kiedy dzieło i jak je rozliczać?
Prowadzenie: Łukasz Waszak - na co dzień związany z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, prawnik, specjalista ds. współpracy samorządu z trzecim sektorem, członek Łódzkiej Rady Pożytku Publicznego przy Prezydent Miasta Łodzi.
godz. 15.00-16.00
Prezentacja regulaminu otwartego konkursu ofert na zadania z zakresu kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2022 ogłaszanego przez Wydział Kultury UMŁ.
- Priorytety, zadania i oczekiwane rezultaty.
- Aspekty formalne składania ofert.
- Zapewnienie dostępności wydarzeń i działań.
Prowadzenie:
Paulina Pajor – kulturoznawczyni, koordynatorka projektów kulturalnych. Od ponad 10 lat związana z łódzkim sektorem organizacji pozarządowych jako organizatorka i współorganizatorka wydarzeń kulturalnych, szczególnie z zakresu filmu. Od 2020 roku pracuje w zespole ds. mecenatu kultury Wydziału Kultury UMŁ.
Jolanta Sławińska-Ryszka – kulturoznawczyni, menedżerka kultury. Od ponad 18 lat zawodowo związana z sektorem kultury w Łodzi. Od 2016 roku pracuje w Wydziale Kultury UMŁ, gdzie koordynuje pracę zespołu ds. mecenatu kultury oraz współpracuje przy wdrażaniu łódzkiego Programu wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej. Od 2020 roku jest Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Łodzi ds. edukacji kulturalnej.
Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Osoby, które zapiszą się na spotkanie, otrzymają zapis nagrania z niego - możliwy jest zatem udział bezpośredni, jak i obejrzenie relacji.
Rejestracja i zapisy: https://forms.gle/ipJBw3M93JF31BLH6 do 16.12 godz. 16
Informacje i pytania: fundacja.ferso@gmail.com
Zadanie „Przeprowadzenie działań zmierzających do utworzenia i prowadzenia Łódzkiego Centrum Obywatelskiego” jest współfinansowane ze środków Miasta Łódź.