- Dzięki temu wsparciu cały zespół architektoniczny tworzy piękną całość, a odrestaurowany budynek będzie służył wiernym, a także gościom i turystom - powiedział ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz katedralnej parafii prawosławnej.
Praca konserwatorska nie była łatwa, ponieważ stróżówka znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym, ale udało się wiernie odtworzyć jej dawny wygląd. Obiekt powstał w 1890 roku, czyli kilka lat później niż cerkiew, ale tworzy z nią - zgodnie z projektem Hilarego Majewskiego - spójną całość w duchu założeń nawiązujących do architektury greko-bizantyńskiej.
Jak zapowiedział proboszcz, znajdzie tu swoje miejsce sklepik z pamiątkami, ikonami i wydawnictwami, dotyczącymi prawosławia. Będzie otwarty dla wszystkich - dwa wejścia do budynku znajdują się od strony dziedzińca cerkwi, a jedno od strony parku im. Moniuszki. Koszt rewitalizacji stróżówki wyniósł 312 tys. zł, z czego 300 tys. zł przekazało miasto. Obiekt w nowej roli ma zostać otwarty na przełomie maja i czerwca br.