Stulecie planu Wilsona. W drodze ku niepodległości

  • kategoria:
  • Sto lat niepodległości

W stulecie niepodległości Polski przypominamy pierwszy akt o charakterze międzynarodowym zapowiadający wolność dla Polaków

Prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Wodroow Wilson 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu przedstawił czternastopunktowy plan mający zapewnić Europie pokój po najstraszliwszej z wojen. W Łodzi echem tamtych wydarzeń jest ulica imienia prezydenta Wilsona na Zdrowiu.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Wodroow Wilson 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu przedstawił czternastopunktowy plan mający zapewnić Europie pokój po najstraszliwszej z wojen.

W punkcie 13 rząd Stanów Zjednoczonych za  warunek sprawiedliwego pokoju uważał:

„Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”.

Wiadomość o Czternastu Punktach nadeszła do Polski z opóźnieniem i wywołała falę entuzjazmu dla prezydenta Wilsona. Wzrósł również niepomiernie autorytet Ignacego Paderewskiego, wtedy światowej sławy wirtuoza, któremu słusznie przypisywano zasługę zainteresowania losem Polski amerykańskich elit politycznych. W Łodzi echem tamtych wydarzeń jest ulica imienia prezydenta Wilsona na Zdrowiu.(A.J.)


Metryka strony i historia zmian