Szkolimy i pomagamy znaleźć pracę w ramach projektu „Aktywizacja plus”

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • Biznes
  • Miasto

Nieco ponad 2,2 tys. godzin różnych kursów, szkoleń zawodowych, a także zajęć i warsztatów m.in. z poradnictwa i pośrednictwa pracy odbyło się do tej pory w ramach projektu „Aktywizacja plus” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Wśród zorganizowanych praktyk znalazły się m.in. kursy prawa jazdy kategorii B oraz kursy komputerowe, a także szkolenia przygotowujące do podjęcia pracy na stanowisku magazyniera z obsługą wózków widłowych, kosmetyczki, kasjera z obsługą kas fiskalnych z terminalem kart płatniczych i fakturowaniem oraz niewykwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej.

fot. UMŁ
7 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Do tej pory z projektu „Aktywizacja plus” skorzystały 102 osoby w wieku od 18 do 62 lat. Około 55 procent uczestników projektu stanowią mężczyźni. Na zainteresowanych udziałem w szkoleniach i kursach, jak również zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia (indywidualnego oraz grupowego) poradnictwa zawodowego czeka jeszcze 20 wolnych miejsc (decyduje kolejność zgłoszeń). Zgodnie z założeniami, projekt będzie realizowany do końca tego roku.

Celem projektu „Aktywizacja plus” jest mobilizacja społeczno-zawodowa oraz przywrócenie zdolności do zatrudnienia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Projekt jest skierowany do niepracujących podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, w wieku aktywności zawodowej (wśród obecnej, nieco ponad 12,2-tysięcznej grupy podopiecznych łódzkiego MOPS, osoby bez zatrudnienia stanowią około 40 procent). Zainteresowani udziałem w szkoleniach i kursach powinni zgłosić swój akces do rejonowego pracownika socjalnego (niezbędne kontakty znajdują się pod linkiem: https://mops.uml.lodz.pl/informacje/struktura/wydzialy-pracy-srodowiskowej/). Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

- Brak pracy spowodowany posiadaniem zbyt niskich kwalifikacji zawodowych lub kwalifikacji niedostosowanych do wymagań rynku pracy powoduje narastanie frustracji i zniechęcenia, co prowadzi do wycofywania się z życia społecznego - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu oferujemy kompleksowe wsparcie. Ma ono na celu zahamowanie procesu marginalizacji, a także powrót na rynek pracy poprzez uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych.

Wybór najkorzystniejszego szkolenia dla danej osoby jest dokonywany podczas spotkań i rozmów z doradcą zawodowym, który bierze pod uwagę m.in. indywidualne predyspozycje i kwalifikacje, wykształcenie, doświadczenie oraz stan zdrowia danej osoby. Pierwszych dziewięciu uczestników projektu znalazło już miejsce zatrudnienia.

- Oferowane przez nas szkolenia i kursy stanowią bardzo często pierwszy, ale jakże istotny krok w poszukiwaniu nowej, a czasami także pierwszej drogi zawodowej dla siebie - mówi Izabela Bartnicka-Kwietniewska, trenerka zawodowa pracująca z bezrobotnymi podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ŁodziZaczynamy często od podstaw. Uczestnikom projektu pokazujemy m.in. krok po kroku, jak przygotować życiorys w wersji elektronicznej, który w obecnych czasach jest już standardem, nawet w przypadku poszukiwania pracy na niespecjalistyczne stanowiska. W trakcie szkoleń i kursów przygotowujemy poza tym osoby do właściwego zachowania się podczas rozmowy rekrutacyjnej, czyli m.in. mówienia o sobie dobrze poprzez opowiedzenie o swoich dobrych stronach. Często okazuje się to na początku całego procesu nie lada wyzwaniem.

Projekt „Aktywizacja plus” został dofinansowany z Funduszy Europejskich. Wartość tego dofinansowania to nieco ponad 1,4 mln zł.


Metryka strony i historia zmian