Sztuka w trójwymiarze

  • kategoria:
  • Biznes

Firma Vescom z łódzkiego Inkubatora Bionaparku stworzyła system, pozwalający oglądać arcydzieła światowego malarstwa w trójwymiarze. To koniec epoki, w której wirtualna rzeczywistość była zarezerwowana wyłącznie dla świata rozrywki.

fot. 123rf
Firma Vescom z łódzkiego Inkubatora Bionaparku stworzyła system, pozwalający oglądać arcydzieła światowego malarstwa w trójwymiarze

Technologia 3D w sztuce, w dużym uproszczeniu, oznacza nakładanie na siebie płaskich, dwuwymiarowych zdjęć, wykonanych pod różnymi kątami. Aby uzyskać efekt trójwymiarowości, jednemu obrazowi trzeba zrobić od kilkuset do kilku tysięcy fotografii., w zależności od rozmiarów dzieła.

System digitalizacji obrazów olejnych i prezentowania ich w 3D ma realne szanse zrewolucjonizować nie tylko galerie sztuki, ale też spojrzenie odbiorców na malarstwo. Dzięki wykorzystaniu fotogrametrii miłośnicy sztuki zyskają niczym nie ograniczony dostęp do dzieł światowej klasy i poczucie bezpośredniego obcowania z nimi. Technologia VR umożliwia przyjrzenie się najdrobniejszym szczegółom obrazów – ich strukturze, fakturze, a nawet pociągnięciom pędzla. Przedstawiciele Vescomu są już po rozmowach z polskimi muzeami, które wykazały zainteresowanie stworzeniem w swoich placówkach stanowisk VR.

System stworzony przez firmę Vescom to kolejny krok w procesie digitalizacji. Modele 3D mogą być w przyszłości wykorzystywane np. w grach i animacjach lub, po prostu, jako zasoby, które można odtwarzać i stopniowo udoskonalać.


Metryka strony i historia zmian