Tak wygląda piekło

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja
  • Łódź w historii

Obozy koncentracyjne, obozy zagłady, obozy pracy - te nazwy nawet po dziesiątkach lat budzą przerażenie. Ludzie, którzy się w nich znaleźli albo ginęli od razu w komorach gazowych, albo stawali się numerami i powoli umierali od katorżniczej pracy, głodu i terroru, z którymi stykali się codziennie. Miliony istnień ludzkich zgładzonych za drutami obozów. Ci, którzy przetrwali mówili o piekle, w którym się znaleźli.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady zostały złożone kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym męczeństwo więźniów znajdującym się na cmentarzu Doły.

Organizatorem uroczystości był lokalny oddział IPN. Kwiaty przed pomnikiem złożyli przedstawiciele urzędów, instytucji kultury oraz służby mundurowe.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest obchodzony 14 czerwca. To data nieprzypadkowa – nawiązuje do wysłania w 1940 r. pierwszego transportu 728 polskich więźniów do obozu Auschwitz z więzienia w Tarnowie. Sam obóz został założony kilka tygodni wcześniej na przedmieściach Oświęcimia w budynkach dawnych koszar polskiego wojska i stał się symbolem niemieckiego okrucieństwa.


Metryka strony i historia zmian