Prezentacja systemu totupointów odbyła się w piątek, 9 listopada w oddziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Sienkiewicza 5.
Przedstawiając system, Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Łodzi powiedział: - Łódź chce być miastem jak najbardziej przystępnym dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowaliśmy 27 tzw. totupointów, czyli urządzeń oznaczających przestrzenie publiczne tak, aby osobom niewidomym i niedowidzącym łatwiej było odnaleźć się w mieście. Na razie są one zainstalowane na budynkach publicznych Urzędu Miasta Łodzi, urzędów skarbowych, przy Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, przy budynkach ZUS i NFZ. Urządzenia te pomagają osobom niewidomym i niedowidzącym m.in. w szybkiej lokalizacji wejścia do budynku czy rozkładu pomieszczeń wewnątrz. Będziemy również namawiać m.in. prywatne przedsiębiorstwa i firmy, aby też instalowały ten system.
Koszt uruchomienia pilotażowego systemu 27 totupointów wyniósł ok. 30 tys. zł.
- Przy wejściu do budynku zakładam elektroniczny „znacznik” – opowiada Jan Szuster, pomysłodawca systemu i prezes firmy Pirs Creative Lab, która instaluje urządzenia na budynkach i przygotowuje opisy wybranych miejsc. - Niewielkie urządzenia totupointów instalowane na ścianach budynków, są maksymalnie nieuciążliwe i niezauważalne dla reszty otoczenia. Gdy osoba niewidząca ma „aktywator” zainstalowany w telefonie (bezpłatna, ogólnodostępna aplikacja) lub na swojej „białej lasce” i znajdzie się w pobliżu totupointa, urządzenie na budynku zareaguje, wydając dźwięk. Niewidzący i słabowidzący usłyszy np.: „Urząd Miasta Łodzi, Piotrkowska 104, stoisz na wprost drzwi wejściowych do budynku, idź kilkanaście kroków prosto przed siebie - na wprost drzwi jest kancelaria, gdzie złożysz wnioski i dokumenty”.
Katarzyna Tręda – Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi podkreśliła: - Choć pilotażowy system 27 totupointów jest jeszcze w trakcie uruchamiania, ale już docierają do nas pozytywne opinie od osób niewidomych i niedowidzących, które mogły go testować.
Urządzenia zostały już zainstalowane na następujących budynkach (czasem jest to kilka „znaczników” – o ile np. budynek ma kilka wejść lub instytucja posiada kilka budynków):
- UMŁ, Piotrkowska 104
- UMŁ, siedziba Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, ul. Sienkiewicza 5
- Polski Związek Niewidomych, ul. Więckowskiego 13
- SOSW nr 6, ul. Dziewanny 24
- Teatr Powszechny
- Teatr Nowy
- Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, ul. Lecznicza 6
- Centrum Świadczeń Socjalnych, ul. Urzędnicza 45
- Szpital Rydygiera
- Szpital Jonschera
- Urząd Skarbowy, ul. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus 105
- Urząd Skarbowy, ul. Zachodnia 47
- Urząd Skarbowy, ul. 6 - go Sierpnia 86a
- MOPS, ul. Kilińskiego 102
- Fundacja Szansa, ul. Wigury 13
- Zarząd Lokali Miejskich, ul. Piotrkowska 153
- Sejmik Osób Niepełnosprawnych, ul. Piotrkowska 17
- NFZ, ul. Kopcińskiego 58
- PUP, ul. Milionowa 91
Aplikacja, umożliwiająca korzystanie z systemu totupointów, dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS. Można je pobrać, odwiedzając internetowe sklepy z aplikacjami - odpowiednio App Store lub Google Play.
Więcej informacji o systemie na stronie: http://www.totupoint.pl