To już siódma umowa podpisana w ramach rewitalizacji obszarowej miasta, umożliwiająca rozstrzyganie przetargów, które zostały wcześniej rozpisane i ogłoszone przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Wszystkie prace remontowe wykonywane będą w systemie "zaprojektuj i wybuduj", dlatego wybrani wykonawcy rozpoczną od działań projektowych w oparciu o programy funkcjonalno-użytkowe. - Za chwilę te działania, na które czekaliśmy zobaczymy w rzeczywistości. To nie będą już tylko piękne wizualizacje, które wprowadzają nas w świat marzeń. Obiecuję, że te marzenia staną się faktem - zapowiedziała prezydent Hanna Zdanowska.
Całkowite koszty rewitalizacji obszaru to ok. 230 mln zł. Dofinansowanie, które zapewni Urząd Marszałkowski pochodzi z funduszy unijnych i wynosi 80 mln zł. Marszałek przyznał, że projekt nie jest łatwy. Kompleksowej rewitalizacji ulegnie ok. 20 budynków, drogi, infrastruktura i komunikacja. Zmieni się także układ obszaru w funkcjonowaniu miasta. - Trzymam kciuki za sprawne realizowanie projektu, bo jest on niezwykle ważny dla Łodzi - dodał marszałek Witold Stępień.
Obszar ten zmieni się także na poziomie tkanki społecznej. W planach jest utworzenie rodzinnych domów dziecka, mieszkań chronionych, miejsc kultury oraz lokali usługowych. Działania te mają pozytywnie wpływać na ekonomię społeczną w mieście oraz podnieść standard życia mieszkańców kwartału i jego okolic.