Urodziny Łodzi na galowo, ale radośnie. Obchodzimy 599. rocznicę nadania praw miejskich

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Łódź w historii
  • Urodziny Łodzi
  • 3 Maja

Kosze i wiązanki kwiatów, papierowe łódeczki, a także moc życzeń złożono dziś nie byle jakiej jubilatce – Łodzi – która właśnie 29 lipca obchodzi swoje urodziny (a konkretnie datę nadania praw miejskich). Rocznica też była nie byle jaka, bowiem już 599-ta. W związku z remontem Starego Rynku, gdzie rokrocznie odbywały się uroczystości związane z lokacją miasta, dziś miały one miejsce u zarania ulicy Piotrkowskiej. Tam, pod numerem 1, na historycznym ratuszu, znajduje się tablica, upamiętniająca nadanie praw miejskich Łodzi.

Fot. Paweł Łacheta/UMŁ
17 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

- Myślę, że możemy jasno powiedzieć, że decyzja króla Władysława Jagiełły była dobrą decyzją. Proszę zobaczyć, jakie duże, nowoczesne i fantastyczne miasto dzięki niej powstało. Świetność przemysłowa w XIX-tym i XX-tym wieku potwierdziły, że była to decyzja słuszna, a jak się okazało i strategiczna z punktu widzenia regionu i dużej części Polski. 599. rocznica nadania praw miejskich Łodzi to moment, kiedy cofamy się w przeszłość i myślimy o przyszłości miasta. Zwracamy uwagę na historię i zabytki, ale i na funkcje, które zyskały po ich odnowieniu. Z drugiej strony, taka rocznica to moment na myśl o tym, co czeka Łódź w przyszłości i jak my, jako jej mieszkańcy, będziemy tu żyć - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

- Jeżeli świętujemy rok przed 600-tą rocznicą lokacji miasta, to dobry dzień, by myśleć o przeszłości, ale przede wszystkim o teraźniejszości i przyszłości. W XIX-tym wieku Łódź była budowana przez cztery narodowości. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że Łódź stała się domem dla uciekających przed wojną Ukraińców. W tym roku łodzianie pokazali otwarte serca i również otworzyli na oścież swoje domy, przyjmując tych, którzy pomocy potrzebowali. Łódź jest dobra i dzieli się tym dobrem. My, jako mieszkańcy otwarci jesteśmy na różnorodność i inność. Niesiemy pomoc zawsze wtedy, gdy ktoś jej potrzebuje. Dziś Łódź jest też miastem nowoczesnym, europejskich, mającym aspirację do bycia centrum akademickim. Patrząc z perspektywy XXI wieku widzimy też Łódź będącą w XX wieku centrum przemysłu tekstylnego, który pod koniec poprzedniego stulecia podupadł. Dziś to miasto innowacyjne, nowoczesnych technologii i sztuki. Zatem, za słowami Władysława Stanisława Reymonta „chcemy, aby nasza Łódź rosła, aby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, aby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz”. I tego nam wszystkim życzę - dodał przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

599. rocznica nadania praw miejskich Łodzi zbiegła się ze 199. rocznicą przemianowania starego Traktu Piotrkowskiego na ulicę Piotrkowską. W związku z tym, jak co roku, powiększono znajdujący się przy starym ratuszu Pomnik Ulicy Piotrkowskiej. Obelisk mierzy już 199 centymetrów.


Metryka strony i historia zmian