W Łodzi powstaje Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego

  • kategoria:
  • Łódź Buduje
  • Aktualności ZIM

Trwają intensywne prace w dawnej szkole przy ul. Pogonowskiego 34. Raport z budowy.

Budynki dawnej szkoły przy ul. Pogonowskiego 34 zostaną wyremontowane, odnowione oraz podłączone do centralnej sieci grzewczej. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, tak by spełniały współczesne standardy. W budynku pojawią się także windy, które ułatwią przemieszczanie się między piętrami osobom z niepełnosprawnościami.

- Długo oczekiwana inwestycja, czyli przebudowa i remont budynku dawnej szkoły przy ul. Pogonowskiego 34 rozpoczął się w sierpniu 2020 roku. Obecnie trwają intensywne prace budowlane. Powstaje tu miejsce wyjątkowe i bardzo potrzebne. To pierwsze w Łodzi Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego, które będzie oferować wieloaspektowe wsparcie osób wykluczonych społecznie, a także rozwój i integrację społeczności lokalnej. W ramach projektu, przy ulicy Pogonowskiego 34 powstaną m.in. Centrum Treningu Umiejętności Społecznych, Międzypokoleniowy Klub Podwórkowy czy Klub Integracji Społecznej. Dodatkowo miasto przeznaczy kilka lokali dla działalności pozarządowej, a także na pracownie twórcze - mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Budynki dawnej szkoły przy ul. Pogonowskiego 34 zostaną wyremontowane, odnowione oraz podłączone do centralnej sieci grzewczej. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, tak by spełniały współczesne standardy. W budynku pojawią się także windy, które ułatwią przemieszczanie się między piętrami osobom z niepełnosprawnościami.

Sławomir Popowicz, przedstawiciel wykonawcy dodaje: – Wykonujemy teraz prace wewnątrz budynków. W tym tygodniu rozpoczęliśmy prace remontowe ostatniego ze stropów. Wraz z odnawianiem stropów wykonaliśmy zabezpieczenia przeciwpożarowe. Okładziny, które wykorzystaliśmy do renowacji stropu stanowią jednocześnie ich zabezpieczenie przed ogniem. Zabudowy wewnątrz budynku mamy zaawansowane w 80%. Równolegle prowadzimy prace instalacyjne. Układamy instalacje elektryczne, sanitarne, wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, gazową oraz wentylację grawitacyjną i mechaniczną.

Łączna powierzchnia remontowanych budynków wynosi 3,4 tys. m kw.

Zielone podwórko przy Pogonowskiego

Ulica Pogonowskiego zyska także zagospodarowane na nowe podwórko. Będzie to przestrzeń idealna do działań plenerowych, gdzie będą mogły się odbywać pikniki, warsztaty integracyjne i inne wydarzenia artystyczne.

Pojawi się na nim dużo zieleni, postawione zostaną ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Wspólny teren będą dopełniały altany oraz wiaty dla wózków. Nawierzchnia zostanie wyłożona kostką.

Powstające Centrum zakłada współpracę różnych podmiotów i usług społecznych:

  • Centrum Treningu Umiejętności Społecznych, które składać będzie się z 15 lokali przeznaczonych na mieszkania chronione oraz mieszkania o cechach treningowych. Podstawową funkcją CTUS będzie wspieranie osób i rodzin bezdomnych oraz tych z wyrokami eksmisyjnymi, w zakresie wychodzenia z trudnej sytuacji życiowej i przystosowywania do samodzielnego funkcjonowania w środowisku lokalnej społeczności. W placówce znajdować się będą sale szkoleniowe oraz warsztatowe, dedykowane w szczególności prowadzeniu zajęć praktycznej nauki zawodu. Część pomieszczeń pozostanie w stanie surowym w celu umożliwienia uczestnikom treningu rozwijania umiejętności remontowo-wykończeniowych. W CTUS będą prowadzone także zajęcia ze specjalistami: psychologami, terapeutami, pracownikami socjalnymi.
  • Gabinet diagnostyczno-zabiegowy dla osób nieobjętych opieką medyczną.
  • Międzypokoleniowy Klub Podwórkowy, który będzie pełnił funkcję klubu osiedlowego dla różnych grup wiekowych, ułatwiającego integrację i tworzenie więzi społecznych. Jednocześnie będzie zapewniał organizację czasu wolnego, wsparcie w nauce, dostęp do zajęć sportowych i kół zainteresowań. Prowadzone zajęcia skierowane będą w szczególności do seniorów (zajęcia poranne) oraz dzieci i młodzieży (godziny popołudniowe).
  • Klub Integracji Społecznej, którego celem jest udzielanie pomocy zarówno osobom indywidualnym, jak i ich rodzinom w zakresie odbudowywania i podtrzymywania umiejętności życia w społeczności lokalnej, a także powrotu do pełnienia ról społecznych. W ramach Klubu integrowane są osoby zmagające się z podobnymi trudnościami i problemami życiowymi, a uczestnicy sami organizują się w grupy, podejmują wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia w zakresie aktywizacji zawodowej i tworzenia własnych miejsc pracy.
  • Lokale na potrzeby prowadzenia działalności społecznej przez organizacje pozarządowe.
  • Centrum Działań Organizacji Pozarządowych.
  • Jeden lokal użytkowy, w którym przewidziano prowadzenie działalności z zakresu ekonomii społecznej (klubokawiarnia).
  • Pracownie twórcze oraz pracownia przeznaczona na działania społeczne.

Umowa z firmą Mosty Łódź S.A. opiewa na kwotę 16,5 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.


Metryka strony i historia zmian