W służbie pokoju. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja

29 maja przypada święto dedykowane żołnierzom polskim, wykonującym misje poza granicami państwa. Łódzkie obchody zorganizowało Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, koło w Łodzi

Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka odbiera medal okolicznościowy od Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.  Fot. P. Wacławiak.
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka odbiera medal okolicznościowy od Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
4 zdjęcia
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka odbiera medal okolicznościowy od Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.  Fot. P. Wacławiak.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa świętujemy w Polsce oficjalnie od 2012 r, w dniu 29 maja. W tym samym dniu przypada Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Oba święta dedykowane są osobom, które uczestniczyły w misjach pokojowych lub stabilizacyjnych poza granicami państwa. Weteranami "działań poza granicami" określa się byłych żołnierzy misji ONZ, NATO i Unii Europejskiej, również  członków grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej,  Policji i Straży Granicznej i innych funkcjonariuszy biorących udział w działaniach zagranicznych.

Wykonywanie misji poza granicami państwa to pojęcie złożone, obejmujące różnorodne działania. Celem jest przede wszystkim pomoc ludności cywilnej na terenach niestabilnych politycznie lub krótko po zakończeniu działań wojennych. Rola żołnierzy misji pokojowych ONZ, zwanych "Błekitnymi Beretami"  wiąże się przede wszystkim z ochroną ludności cywilnej i pomaganiu jej w odbudowywaniu państwa praktycznie od początku. Żołnierze wspierają tworzenie struktur bezpieczeństwa, ale również pomagają w codziennych sprawach ludności, dostarczając im leki, energię, paliwo, żywność i wodę.  Polska ma bardzo długą, blisko 50-letnią tradycję udziału w misjach zagranicznych, a Polacy cieszą się zaufaniem, z uwagi na dobre przygotowanie, zwłaszcza  w zakresie logistyki. Jak dotąd 150 tys. polskich żołnierzy wzięło udział w prawie 100 pokojowych i humanitarnych misjach organizowanych przez różne międzynarodowe organizacje, głównie ONZ. Misję pełnili m.in. w Kosowie, Bośni i Herzegowinie, Kongu, Zatoce Perskiej i Afganistanie.

Wydarzenie środowiskowe z okazji święta odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich i teatru "Piccolo" przy ul. Tuwima. Uwieńczył je występ kwartetu smyczkowego z Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wykład mjr. Krzysztofa Chmieli na temat Wojskowej Służby Zdrowia w misjach zagranicznych. Z wystapienia można było dowiedzieć się wiele o postepie, jaki poczyniła medycyna wojskowa, co jest bardzo ważne w sytuacji ratowania życia w ekstremalnych warunkach.  Zasłużeni członkowie i przyjaciele stowarzyszenia otrzymali medale. Honorowym medalem odznaczona została również wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dziedzictwa Łodzi Mariusz Goss.

-To ważny dzień i ważne święto dla weteranów misji pokojowych. Jako czynni żołnierze wykonywali Państwo bardzo trudne zadania, w szczególności jednak cenna jest wasza obecna działalność : edukacyjna. Dzięki inicjatywom takim jak "błękitny marsz" w dniu 21 września młodzież uczy się o działalności misji pokojowych i humanitarnych. Uczy się też najwazniejszego: jak cenną i kruchą wartością jest pokój - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa- Wodnicka. 


Metryka strony i historia zmian