Woda, Ziemia, Życie, Ogień i Powietrze – pięć żywiołów w Centrum Nauki i Techniki

  • kategoria:
  • edukacja kulturalna

A skąd się bierze energia? I jak o tym opowiadać bez fizycznych wzorów i obliczeń?

Projektując tę część "Ulicy Żywiołów", której ideą przewodnią jest Ogień, stawialiśmy sobie za cel przybliżenie naszym gościniom i gościom zagadnień i zjawisk fizycznych bezpośrednio związanych właśnie z ogniem, ciepłem i energią.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Z uwagi na unikatową historię i stałą wystawę „Przetwarzanie Energii” Centrum Nauki i Techniki EC1 jest jednym z niewielu miejsc, które potrafią odpowiedzieć na tytułowe pytania proponując nie tylko naukowe wyjaśnienia ale także wciągającą historię, której wehikułami są multimedia oraz historyczne budynki, instalacje i ożywione cyfrowo maszyny. A jednak wyjaśnianie złożonych spraw najmłodszym odbiorcom potrafi stanowić duże wyzwanie nawet dla bardzo doświadczonych edukatorek i edukatorów. Odpowiedzią na takie właśnie wyzwanie jest „Ulica Żywiołów” - ponad 2 tysiące metrów kwadratowych przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Ekspozycja została uporządkowana wokół tematyki tytułowych żywiołów, czyli Ognia, Wody, Powietrza, Ziemi i Życia.

Projektując tę część "Ulicy Żywiołów", której ideą przewodnią jest Ogień, stawialiśmy sobie za cel przybliżenie naszym gościniom i gościom zagadnień i zjawisk fizycznych bezpośrednio związanych właśnie z ogniem, ciepłem i energią. Aby zbudować odpowiedni nastrój, kolorystyka stanowisk i sprzętów oraz wystrój wnętrza wykorzystuje barwy kojarzone zazwyczaj z ogniem i energią. Istotnym elementem budującym doświadczenie jest spektakularna wielkość niektórych eksponatów. Oczywiście ich podstawowym atutem pozostaje interaktywność i okazja do aktywnej, bezpiecznej zabawy, która w naturalny sposób pozwala wychwycić całkiem poważne zasady, opisujące działanie świata. Jednym z przykładów takiej realizacji jest prezentowany dzisiaj eksponat o nazwie „Koło energii”. Można powiedzieć, że poruszające się w nim dziecko “gromadzi energię”, co może obserwować dzięki stojącemu obok wskaźnikowi. Jak wspomnieliśmy wyżej, szalonej zabawie towarzyszy obserwacja wyniku własnych działań i widoczny efekt. Daje to wspaniałą okazję dla animatorek i animatorów do rozwinięcia tematu przetwarzania energii podczas zorganizowanych zabaw, warsztatów tematycznych itp.

Każda z kolejnych sekcji "Ulicy Żywiołów" jest spójną podróżą i świadomie budowanym doświadczeniem młodych użytkowników. Ale wszystkie składają się na równie spójną opowieść, której przewodnią myślą jest nauka w ruchu. Intuicyjne, łatwe i naturalne przyswajanie wiedzy.

"Ulica Żywiołów" na pewno nie jest po prostu zestawem spektakularnych elementów ustawionych jeden obok drugiego - mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca Centrum Nauki i Techniki EC1 - Każde stanowisko ma przemyślany cel. Przetestowaliśmy też, na ile udaje się go zrealizować. Wszystko jest wpisane w logiczny ciąg i sensownie opakowane scenograficznie oraz estetycznie. Chodzi nam oczywiście o wzmocnienie pozytywnych wrażeń bawiących się dzieci, zachęcenie ich do samodzielnej zabawy i utrwalania wiedzy, która zupełnie naturalnie pojawia się wraz z ciekawością.

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych a na swoim koncie ma między innymi realizacje  dla wrocławskiego Hydropolis,  Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej.

Otwarcie Ulicy Żywiołów planowane jest na ostatni kwartał 2021 r.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość Projektu: 21.574.000,00zł, dofinansowanie w wysokości 13.821.138,00 zł.


Metryka strony i historia zmian