Protest studentów zaczął się 6 stycznia 1981 r. wiecem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci żądali zarejestrowania Niezależnego Zrzeszenia Studenckiego, jak również reformy systemu nauczania i autonomii uczelni, m.in. zniesienia obowiązkowego lektoratu z języka rosyjskiego. Po fiasku pierwszych rozmów studenci rozpoczęli okupację wielu wydziałów, a 23 stycznia powołali Międzyuczelnianą Komisję Porozumiewawczą (MKP), która odtąd reprezentowała stanowisko strajkującej młodzieży akademickiej. Główne negocjacje odbywały się w gmachu UŁ przy al. Kościuszki 65.
W rozmowach z władzami uczestniczyli: Wojciech Walczak (psychologia UŁ – NZS), Marek Perliński (psychologia i filozofia UŁ – SZSP), Maciej Maciejewski (kulturoznawstwo UŁ – NZS), Wiesław Potoczny (administracja UŁ – NZS), Marcin Sobieszczański (filologia polska UŁ – NZS), Piotr Kociołek (budownictwo PŁ – NZS), Andrzej Bolanowski (fizyka techniczna PŁ – niezrzeszony), Stanisław Nowak i Krzysztof Szaflik (Wydział Lekarski Akademii Medycznej), Adam Tomaszewski (Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna). Rozmowy ze stroną rządową były trudne i twarde, ale owocne. 17 lutego padła zgoda na rejestrację NSZ, a 18 podpisano porozumienia, kończące strajk. Studenci nie cieszyli się wolnością zbyt długo, bo już w grudniu, po wprowadzeniu stanu wojennego Zrzeszenie zostało zdelegalizowane.
Wojciech Walczak po 1990 był m.in. asystentem na Wydz. Filozoficzno-Historycznym UŁ, Kuratorem Oświaty i Wychowania w Łodzi, dyrektorem Departamentu Kształcenia i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. W latach 1994–1998 był radnym Rady Miejskiej w Łodzi z listy Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. Zmarł w grudniu 2023 r. i został pochowany w Aleji Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.
Więcej o strajku łódzkich studentów: https://lodz.pl/artykul/strajk-lodzkich-studentow-w-1981-r-wplynal-na-zycie-zakow-z-calej-polski-archiwalne-zdjecia-47688/