Wspólne projekty w ramach rewitalizacji już rozpoczęte

  • kategoria:
  • NGO

Trwa realizacja projektów, które organizacje pozarządowe, wspólnie z Miastem, rozpoczęły na terenie objętych rewitalizacją obszarową w Łodzi. Projekty finansowane są z Funduszy Europejskich i dotyczą obszarów aktywizacji zawodowej, wsparcia przedsiębiorczości, włączenia społecznego oraz partycypacji społecznej.

Fundacja Centrum Praw Kobiet podjęła się realizacji projektu skierowanego do kobiet zagrożonych wykluczeniem, długotrwale bezrobotnych, korzystających z pomocy społecznej. W ramach projektu pt. „Akcja Aktywizacja – szansa na pracę dla kobiet z łódzkiego obszaru rewitalizacji” każda z jego uczestniczek uzyska wsparcie doradcy zawodowego, który określi indywidualną ścieżkę działania dla każdej z nich. Będą udzielane również porady prawne oraz prowadzone wsparcie psychologiczne.

Stowarzyszenie Rozsądnych Polaków w partnerstwie z Fundacją Św. Rodziny i Miastem Łódź podjęło się realizacji projektu skierowanego do osób zagrożonych ubóstwem i utratą mieszkania. W ramach projektu „RE-START! Program Aktywizacji Społeczno – Zawodowej w ramach Rewitalizacji M. Łodzi” uruchomiony zostanie punkt doradczy, prowadzona będzie Indywidualna Ścieżka Reintegracji, szkolenia miękkie i zawodowe, staże, treningi zadaniowe. Działania w ramach projektu przewidziane są do końca lutego 2020 r.

Fundacja Uwolnienie w ramach projektu „Profesja na nowo w obszarze rewitalizacji Miasta Łodzi” chce natomiast uruchomić Centrum Integracji Społecznej. CIS polega na stworzeniu nowych 50 miejsc reintegracji społecznej i zawodowej, gdzie prowadzone będą takie działania, jak m.in. spotkania z psychologiem, trening umiejętności społecznych, zajęcia z Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK), realizacja szkoleń zawodowych, staże.

Z kolei, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Łodzi, w partnerstwie z Miastem Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej MULTIMED i Stowarzyszeniem Centrum Wsparcia Terapeutycznego, rozpoczęło realizację „Razem łatwiej – rewitalizacja społeczna i aktywizacja zawodowa”. W ramach projektu przeprowadzony będzie program aktywizacji dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym bezrobotnych wraz z rodziną. Projekt przywrócić ma uczestnikom zdolność do zatrudnienia.

Na Starym Polesiu natomiast, Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowaniu razem z firmą A2P2 architecture & planning, zorganizowało cykl spotkań i warsztatów dla mieszkańców, których celem jest stworzenie koncepcji projektów 4 odcinków ulic i skweru. Na bazie tych doświadczeń będzie tworzony model prowadzenia partycypacji społecznej w projektowaniu przestrzeni publicznej, który docelowo ma zostać wdrożony w całym mieście. Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani jest również realizatorem projektu „Modelowa Wspólnota” w ramach którego mieszkańcy będą otrzymywać minigranty na działania skierowane do lokalnej społeczności. Inicjatywy wzmacniać mają więzi i relacje sąsiedzkie, zwiększać odpowiedzialność za dobro wspólne. Działania prowadzić mają do wypracowania modelu współpracy z mieszkańcami obszaru rewitalizowanego. 


Metryka strony i historia zmian