Wzmożone prace przy budowie kanalizacji i wodociągów w Łodzi

  • kategoria:
  • ŁSI
  • Łódź Buduje
  • Aktualności - Transport i komunikacja

Ponad 60 mln złotych – to kwota, którą Łódzka Spółka Infrastrukturalna przeznaczy na budowę kanalizacji sanitarnej, rozbudowę oraz modernizację wodociągów w Łodzi w 2021 roku. To ponad 60 inwestycji, część z nich to inwestycje, które są kontynuacją z poprzednich lat, niektóre dopiero się rozpoczną. Większość z nich będzie dotyczyła łódzkich osiedli.

W nadchodzącym roku Łódzka Spółka Infrastrukturalna na budowę kanalizacji sanitarnej, rozbudowę oraz modernizację wodociągów przeznaczy ponad 60 mln złotych
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Prace, które rozpoczęły się w 2020 roku i będą kontynuowane to między innymi budowa kanalizacji sanitarnej na Helenówku oraz Stokach. W 2020 r udało się zakończyć dużą inwestycję w ulicy Zygmunta, która pozwoli na skanalizowanie osiedla Wiskitno w kolejnych latach (obecnie trwają prace projektowe dotyczące kanalizacji w ul. Kolumny od ul. Zygmunta w kierunku na zachód oraz w kierunku ul. Tomaszowskiej). W 2020 r udało się także zakończyć istotne, bo prowadzone w centrum miasta, modernizacje sieci wodociągowych w ulicach: Sienkiewicza, Nawrot, Wodna, Próchnika, 1-go Maja.

- Bardzo ważnymi inwestycjami zaplanowanymi na przyszły rok,  poza kanalizacją w osiedlu Mileszki i Helenówek jest także skanalizowanie Osiedla Młynek, Łagiewniki oraz modernizacje wodociągów w ramach przebudowy dróg przez Miasto (Zarzewska, Obywatelska, Traktorowa, Wojska Polskiego). W 2021 r. będziemy także chcieli rozpocząć duża inwestycję związaną z wymianą wodociągów azbestocementowych na Bałutach w rejonie ulic Sierakowskiego, Polnej, Srebrnej, Mackiewicza – informuje Małgorzata Gałek Wicedyrektor ds, Realizacji Inwestycji.

Następne osiedla, na których już niedługo nie będzie potrzeby zamawiania szambiarki to Łagiewniki, Mikołajew i Wiskitno. Co to oznacza dla mieszkańców? To przede wszystkim 10-krotnie mniejsze koszty dla każdego gospodarstwa domowego, to także komfort i wygoda użytkowania. A do tego przyłączenie domu do sieci kanalizacji miejskiej powoduje wzrost wartości rynkowej danej nieruchomości.

- To na czym nam najbardziej zależy, to kompleksowe  podejście do inwestycji na łódzkich osiedlach, czyli w taki sposób, by oprócz kanalizacji sanitarnej, modernizacji, czy też budowy nowych wodociągów, w tych miejscach powstały chodniki, oświetlenie ulic, nasadzenia zieleni czy nowa nawierzchnia jezdni. – dodaje Mariusz Łysio z Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej.

Wyzwaniem na nadchodzący rok, będzie współrealizacja z Miastem, projektu „Transport Niskoemisyjny”.

- W bardzo krótkim czasie musimy zaprojektować i zmodernizować kilkanaście odcinków sieci wodociągowej składających się na łączną długość 6 km nowej sieci wodociągowej. Dla porównania w 2020 Spółka zrealizowała wszystkich inwestycji o długości 12,5 km – informuje Mariusz Łysio.

Inwestycje w ramach tego zadania rozpoczną się w przyszłym roku, a powinny zakończyć w 2022. Przy tak dużych inwestycjach, wyzwaniem jest koordynacja prac związanych z budową, czy modernizacją wodociągów i kanalizacji oraz z inwestycjami typowo drogowymi.


Metryka strony i historia zmian