W ostatnich dziesięcioleciach do Łodzi trafiali głównie przedstawiciele mniejszych zwierząt. Jednak obecnie, po 4 latach budowy dla zwiedzających ZOO udostępnia swoje nowe oblicze. Powstanie Orientarium jest największą nowością od lat w historii obiektu. Nowoczesny ośrodek został zasiedlony przez takie zwierzaki jak 5-metrowy krokodyl gawlicowy, rekiny pływające w ogromnym basenie, inteligentne orangutany sumatrzańskie, niedźwiedź malajski czy słonie indyjskie. Część z nich trafiła tutaj odratowana z rąk kłusowników.
Poza przestrzeniami dla zwierząt, w Orientarium znajdują się liczne restauracje, miejsca do zabawy dla dzieci, przestrzenie biurowe i konferencyjne. W ostatnich latach Łódzkie ZOO zmieniło się niemal nie do poznania! Zachęcamy, żebyście zobaczyli to na własne oczy.
A czy zastanawialiście się jak kształtowała się historia Ogrodu Zoologicznego w Łodzi?
W żadnym z dokumentów nie zachowała się dokładna data otwarcia ZOO. Wiadomo natomiast, że jesienią 1938 roku ukończono parkan otaczający ogród i od tego czasu szacuje się właśnie początek funkcjonowania obiektu. Wcześniej, w 1934 roku na terenie przeznaczonym pod zoo wykonano „urządzenia parkowe terenów leśnych”, w ramach projektów zagospodarowania włączonego w granice Łodzi Polesia Konstantynowskiego. Wiemy też, że pierwszym mieszkańcem był jeleń Boruta, którego to znaleziono zagubionego w centrum miasta, w rejonie placu Reymonta. Ponadto przeniesiono tam zwierzęta prezentowane wcześniej w parku Poniatowskiego – jelenie, sarny i łabędzie. Do wybuchu wojny w zoo dzięki otrzymanym darom pojawiło się łącznie około 50 zwierząt, w tym daniele, kaczki, osły, wilki. W czasie II wojny światowej, podczas gdy wiele Ogrodów Zoologicznych ucierpiało, ZOO w Łodzi pozostało nietknięte. W 1940 roku do zoo trafiły zwierzęta ze zlikwidowanego zwierzyńca w parku Helenowskim, a w 1941 roku zakupiono zwierzęta ze spalonego cyrku Hergotta - między innymi wielbłądy, niedźwiedzie brunatne, wilki, lwy, słonia, tygrysa, osły i hienę. Po wojnie, trafiło tu m.in. dużo zwierząt z Wrocławia.
W latach 50. Rozpoczęła się systematyczna rozbudowa łódzkiego ogrodu. Już w 1950 roku jego powierzania zwiększyła się dwukrotnie. Pociągnęło to za sobą konieczność przesunięcia ulicy Krzemienieckiej na południowy zachód. W kolejnych latach powstawały takie obiekty jak skalny wybieg dla pawianów, czy wystawa ryb. Pawiany w tamtym czasie stały się wizytówką ZOO. W latach 60. Wybudowano pawilon i wybieg dla dużych kotów. Na 50-lecie ogrodu powstały pawilon i wybieg dla żyraf. W późniejszych latach w Łodzi osiedliły się również żubry, bizony, antylopy, słonie. Liczne gatunki ptaków sprowadzono do przestronnych wolier. Od 1991 roku ZOO partycypuje w Międzynarodowym Systemie Rejestracji Gatunków.