Zakończono ważny etap budowy Bramy Miasta

  • kategoria:
  • Biznes
  • Nowe Centrum Łodzi

Zakończono prace żelbetowe na najwyższej kondygnacji biurowej pierwszego budynku Bramy Miasta. We wtorek, 11 września symbolicznie rozsadzono ozdobne trawy zamiast wmurowania kamienia węgielnego pod cały projekt.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Zamiast zawieszenia tradycyjnej wiechy i wmurowania kamienia węgielnego pod całą inwestycję, rozsadzono ozdobne trawy do czterech kortenowych doniczek
5 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Brama Miasta osiągnęła już docelową liczbę kondygnacji biurowych i góruje nad Nowym Centrum Łodzi. W najbliższym czasie będziemy pokrywać pierwszy biurowiec wyjątkową kortenowo-szklaną elewacją. W połowie 2019 roku będziemy gotowi by oddać około 27 800 mkw nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli tyle, ile liczyłyby dwa budynki Textilimpexu - mówi Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

Elewacja obu budynków składających się na Bramę Miasta pokryta będzie kortenem, w Łodzi jeszcze niespotykanym w takiej skali, czyli rdzawym materiałem nawiązującym do fabrycznego klimatu miasta. Niebawem Skanska zamontuje fragment kortenowej fasady, aby można było obserwować, jak ten materiał zmienia swój kolor i strukturę. Ściany obu budynków od strony wspólnego dziedzińca będą przeszklone. W efekcie powstanie wrażenie, że Brama Miasta to jeden przecięty na pół budynek, otwierający przyjezdnym wejście do centrum Łodzi. 

Do dyspozycji pracowników i mieszkańców oddany zostanie otwarty plac z małą architekturą, miejskie kawiarnie, otoczone zielenią. Przestrzeń między budynkami i wokół zaprojektowano tak, by mogły się tam odbywać wydarzenia kulturalne i inicjatywy, takie jak na przykład kino letnie. 

Brama Miasta będzie pierwszym w Łodzi biurowcem z innowacyjnym systemem operacyjnym Connected by Skanska integrującym w aplikacji mobilnej i poprzez platformę www zarządzanie różnymi funkcjami budynku. Z łatwością będzie można m.in. poruszać się po budynku za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie do budynku dla gościa, a także zarezerwować mu miejsce parkingowe. Biurowiec będzie wyposażony w tzw. activity based parking rozpoznający tablice rejestracyjne i przydzielający dostępne miejsca parkingowe. Najemcy będą mieli też możliwość dostosowania na życzenie tzw. Connected Fit-out, obejmującego m.in. rezerwację sal spotkań, sterowanie temperaturą i oświetleniem w pomieszczeniach za pomocą aplikacji mobilnej. 

- Miasto to wielki plac budowy. Inwestorzy ramię w ramię z miastem odnawiają historyczne obszary i budują nowe dzielnice. Z jednej strony mamy niespotykany w takiej skali program rewitalizacji, a z drugiej wysyp nowych projektów z Nowym Centrum Łodzi na czele. To nowatorski projekt, którego jeszcze nikt nie realizował. Nabiera kształtów w dużej mierze dzięki prywatnym inwestycjom, każdego roku coraz bardziej zapełniając się życiem, nowymi mieszkańcami
i użytkownikami. Mamy już nowoczesny dworzec i interaktywne Centrum Nauki i Techniki EC1, są najwyższej klasy biurowce, inwestycje deweloperskie, a niebawem będzie także pierwszy hotel i rynek. Dzisiaj nad nową dzielnicą dominuje pierwsza bryła Bramy Miasta, nowej wizytówki Łodzi, która wita podróżnych wychodzących z nowoczesnego, podziemnego dworca Fabrycznego - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. 

Wrzesień to idealny moment na rozsadzanie roślin z myślą o kolejnych latach. Dlatego, zamiast zawieszenia tradycyjnej wiechy na pierwszym biurowcu i wmurowania kamienia węgielnego pod całą inwestycję, przedstawiciele Skanska wraz z Prezydent Miasta Łodzi i architektem Przemo Łukasikiem rozsadzili ozdobne trawy do czterech kortenowych doniczek. Rośliny trafią do czterech łódzkich instytucji, takich jak szpital, park, ośrodek sztuki i kultury. 

Scenerię spotkania przy rosnącej Bramie Miasta stanowił odtworzony z projektu plac, jaki zostanie stworzony pomiędzy obydwoma budynkami. Będzie to przestrzeń pełna życia, dobrego jedzenia i komfortowego wypoczynku. 

Brama Miasta - kluczowe fakty:

  • Planowane oddanie do użytku I budynku: II kwartał 2019 r.
  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 41 400 mkw.
  • Powierzchnia najmu I etapu: ok. 27 800 mkw.
  • Cały kompleks dostarczy 231 miejsc parkingowych.
  • Budynek I etapu w najwyższym miejscu: 15 kondygnacji naziemnych.
  • Certyfikacja: LEED Gold, "Obiekt bez barier".
  • Dodatkowe benefity dla najemców: Connected by Skanska.
  • Generalny wykonawca: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego: medusa group.

Metryka strony i historia zmian