Pożądana jest przede wszystkim odzież męska w rozmiarach S, M oraz L, jak również sportowe obuwie dla mężczyzn w rozmiarach powyżej 41 (także w nietypowych i tak dużych rozmiarach jak 46, a nawet 48). Dla kobiet szczególnie pożądane są buty sportowe w rozmiarach powyżej 39, a w mniejszym zakresie także odzież w rozmiarach S, M oraz L.
- Zależy nam na zbiórce rzeczy będących rzeczywiście potrzebnymi osobom, które, z różnych względów, mając do wyboru pobyt w takich placówkach jak schronisko czy noclegownia, decydują się mimo wszystko na przebywanie na ulicach lub w pustostanach - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Powinny być więc to ubrania sportowe, które sami zapakowalibyśmy do plecaka, wybierając się na wycieczkę po górach podczas chłodniejszej aury, a także w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je włożyć. Garnitury, suknie wieczorowe, szpilki, spódnice czy nawet pianki do nurkowania, które trafiały do nas podczas poprzednich zbiórek, z pewnością nie przydadzą się osobom w kryzysie bezdomności, więc za nie serdecznie dziękujemy.
Szczególnie poszukiwane są: ciepłe, długie spodnie i legginsy, ciepłe kurtki sportowe, bluzy, T-shirty (koszulki), bielizna osobista, kalesony, skarpety i rajtuzy, ale również paski do spodni oraz czapki, rękawiczki i szaliki. Mile widziane są również koce, śpiwory, kołdry oraz wszelkie artykuły higieniczno-kosmetyczne.
Chętni, którzy mają tego typu ubrania (czyste i niezniszczone) są proszeni o przynoszenie ich od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 11 do siedziby streetworkerów przy ul. Wschodniej 32, m. 16. W tym tygodniu zbiórka będzie odbywała się wyjątkowo także w weekend, a dokładniej w sobotę 1 października w godz. 12 – 17 w trakcie jesiennego „Pikniku u Majewskiego” organizowanego w Pasażu Majewskiego łączącym ul. Włókienniczą z ul. Jaracza (wejście na wysokości posesji przy ul. Włókienniczej 11 oraz posesji przy ul. Jaracza 26). Odzież można przekazać także w innym terminie – w celu jego ustalenia można skontaktować się pod numerem telefonu: 798 983 672 albo korzystając z Messengera grupy „Streetworking po łódzku”.
Według ostatnich (sprzed prawie już trzech lat) badań, w Łodzi jest obecnie niespełna 900 osób w kryzysie bezdomności. W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu. Wszyscy oni mogą korzystać na co dzień z następujących placówek: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 oraz Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253. Łącznie wyżej wymienione miejsca zapewniają prawie 450 miejsc dla bezdomnych. Dodatkowo jest jeszcze Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej przy ul. Broniewskiego 1a (60 miejsc – dla 30 kobiet i 30 dzieci) oraz Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Franciszkańskiej 85 (24 miejsca).