- Udział w Programie Aktywizacja i Integracja odbywa się na podstawie skierowania wydanego przez doradcę klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi.
- Aby skorzystać z usługi należy skontaktować się z doradcą klienta w PUP w Łodzi.
- Wizyta u doradcy klienta po uprzednim pobraniu biletu w biletomacie znajdującym się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi przy ul. Milionowej 91.
Skierowanie osoby bezrobotnej do udziału w Programie Aktywizacja i Integracja
OPIS SPRAWY
Program Aktywizacja i Integracja realizowany jest w Łodzi przez Powiatowy Urząd Pracy oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Program przewiduje szereg działań w obszarze aktywizacji oraz integracji społecznej osób bezrobotnych. Program skierowany jest do osób bezrobotnych korzystających jednocześnie ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
W SKRÓCIE
w Centrum Aktywizacji Zawodowej
PRZYDATNE INFORMACJE
- wizyta w urzędzie nie wymaga umówienia się
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
Forma pomocy
Celem Programu Aktywizacja i Integracja w mieście Łodzi jest poprawa sytuacji na rynku pracy osób bezrobotnych, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, poprzez kształtowanie ich aktywnej postawy w życiu społecznym i zawodowym. Cel ten realizowany jest poprzez kierowanie uczestników programu do prac społecznie użytecznych oraz ich udział w działaniach w zakresie integracji społecznej tj. treningi umiejętności społecznych oraz poradnictwo specjalistyczne.
Program Aktywizacja i Integracja w mieście Łodzi, po zaopiniowaniu przez powiatową radę rynku pracy, realizowany jest przez:
- Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi - w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych, w ramach prac społecznie użytecznych;
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi – w zakresie integracji społecznej bezrobotnych.
Działania w zakresie integracji społecznej osób bezrobotnych, służące kształtowaniu aktywnej postawy w życiu społecznym i zawodowym, mogą być realizowane, w szczególności, poprzez grupowe poradnictwo specjalistyczne, warsztaty trenerskie i grupy wsparcia, w wymiarze co najmniej 10 godzin tygodniowo. Działania te odbywają się często w Klubach Integracji Społecznej.
Realizacja Programu Aktywizacja i Integracja trwa 2 miesiące.
Po zakończeniu Programu Aktywizacja i Integracja Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi może:
- podjąć decyzję o ponownym skierowaniu osoby bezrobotnej do udziału w Programie, jednak nie dłużej niż łącznie na okres do 6 miesięcy;
- skierować osobę bezrobotną, w porozumieniu z ośrodkiem pomocy społecznej, dozatrudnienia wspieranego u pracodawcy na zasadach określonych w przepisach ozatrudnieniu socjalnym lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej, zakładanej przez osoby prawne, o której mowa w przepisach o spółdzielniach socjalnych.
W czasie udziału osoby bezrobotnej w Programie Aktywizacja i Integracja Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi nie kieruje do bezrobotnego innych form pomocy.
Kryteria przyznania
Do udziału wProgramie Aktywizacja i Integracja kierowane są osoby:
- bezrobotne,
- korzystające ze świadczeń pomocy społecznej,
- w szczególności realizujące kontrakt socjalny, o którym mowa w przepisach opomocy społecznej.
Termin realizacji
Realizacja PAI rozpoczyna się po jego pozytywnym zaopiniowaniu przez Powiatową Radę Rynku Pracy w Łodzi i zawarciu porozumienia o jego realizacji z MOPS w Łodzi. Zakładany okres realizacji PAI : marzec – grudzień 2023 roku. W ramach tego okresu aktywizacja zawodowa i integracja społeczna skierowanych osób bezrobotnych trwa 2 miesiące (jeden cykl).
Miejsce załatwienia
Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
ul. Milionowa 91, pok. 001
93-121 Łódź
Infolinia powiatowych urzędów pracy: 19524
Umawianie/rezerwacja wizyty
Nie dotyczy
Brak
Formy i miejsce składania dokumentów
Nie dotyczy
Termin składania dokumentów
Nie dotyczy
Wymagane dokumenty
Brak |
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 735) – art. 62a
Tryb odwoławczy
Brak