Skierowanie do domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży następuje na podstawie:
- wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie,
- rodzinnego wywiadu środowiskowego, w trakcie którego dokonywana jest ocena sytuacji:
- rodzinnej,
- zdrowotnej,
- mieszkaniowej,
- finansowej.
- zaświadczenia lekarskiego wszystkich osób ubiegających się o skierowanie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych,
- skróconego odpisu aktu urodzenia każdego dziecka lub książeczki zdrowia dziecka,
- orzeczenia o niepełnoprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby ubiegającej się o skierowanie,
- opinii rejonowego pracownika socjalnego zawierająca uzasadnienie pobytu ,
- zaświadczenia o adresie zameldowania na pobyt stały, a w przypadku braku meldunku - zaświadczenie o ostatnim adresie zameldowania na pobyt stały.
- w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o skierowanie posiada zameldowanie na pobyt stały lub ostatnie zameldowanie na pobyt stały na terenie innej gminy niż Łódź, dodatkowo niezbędne są:
- pisemna zgoda gminy, na terenie której osoba ubiegająca się o skierowanie posiada zameldowanie na pobyt stały lub ostatnie zameldowanie na pobyt stały, na ponoszenie odpłatności za pobyt w DSM,
- pisemnej opinii Ośrodka Pomocy Społecznej z gminy, na terenie której osoba ubiegająca się o skierowanie posiada zameldowanie na pobyt stały lub ostatnie zameldowanie na pobyt stały, zawierającej uzasadnienie pobytu.
Ośrodek wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu do placówki.
W wyjątkowych sytuacjach matki z małoletnimi dziećmi lub kobiety w ciąży mogą zostać przyjęte do DSM w trybie interwencyjnym i niezwłocznym uzupełnieniu dokumentacji po fakcie przyjęcia do Domu (dot. sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia).