Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.
Działania podejmowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, po złożeniu wniosku o skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy:
- Pracownik socjalny przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub pobytu, w terminie 14 dni roboczych od złożenia wniosku, a w sprawach niecierpiących zwłoki 2 dni roboczych.
Zgodnie z art.106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. decyzję administracyjną o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia, z wyjątkiem decyzji o odmowie przyznania biletu kredytowanego oraz decyzji w sprawach cudzoziemców, o których mowa w art. 5a, wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
W trakcie rodzinnego wywiadu środowiskowego dokonywana jest ocena sytuacji:- rodzinnej,
- zdrowotnej,
- mieszkaniowej,
- finansowej.
- Załatwienie sprawy następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Zgodnie z art. 106. ust. 2 ustawy o pomocy społecznej udzielenie świadczenia w postaci uczestnictwa w zajęciach klubu samopomocy nie wymaga wydania decyzji administracyjnej, tym samym przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Pracownik socjalny wydaje skierowanie do uczestnictwa w zajęciach klubu.
W zależności od indywidualnej sytuacji osoby/rodziny – pracownik socjalny podczas przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego informuje o konieczności uzupełnienia niezbędnej do rozpoznania sprawy dokumentacji.