ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź
tel.: +48 (42) 684-33-55, Dział Oświaty +48 (42) 684-61-15
fax: +48 (42) 684-33-55
e-mail: sekretariat@muzeumwlokiennictwa.pl
www: bip.muzeumwlokiennictwa.pl
Dyrektor: Aneta Dalbiak
Autorski program merytoryczny dyrektora instytucji >>>
Zastępca Dyrektora: Magda Komarzeniec
Specyfika działalności: gromadzenie, zabezpieczanie etc. dóbr kultury w zakresie tkaniny, technik włókienniczych, ubioru i innych obiektów włókienniczych.
Centralne Muzeum Wlókiennictwa znajduje się w obiekcie zabytkowym tzw. Białej Fabryce Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 282. Utworzone zostało w 1959 roku. Muzeum zajmuje się gromadzeniem dóbr kultury z zakresu szeroko pojmowanego włókiennictwa oraz dziedzin pokrewnych tj. narzędzi i maszyn włókienniczych, tkaniny ludowej, tkaniny przemysłowej, tkaniny artystycznej, historycznej i współczesnej (konfekcji i realizacji autorskich, akcesoriów strojów). Muzeum gromadzi ikonografię, dokumentację historyczną, techniczną i artystyczną dotyczącą tych dziedzin, a także historii włókiennictwa i dziedzin pokrewnych. Od 1972 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa jest organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Jest to największa międzynarodowa impreza artystyczna w Łodzi, a w chwili obecnej również najstarsza i największa na świecie specjalistyczna wystawa - konkurs współczesnej tkaniny artystycznej.
Wystawy stałe:
Z dziejów włókiennictwa w okręgu łódzkim
Polska współczesna tkanina artystyczna ze zbiorów CMW
Narzędzia i maszyny włókiennicze
Muzeum czynne w godzinach:
wtorek - piątek 9.00 - 16.00
sobota 11.00 - 16.00
niedziela 11.00 - 16.00
piątek wstęp wolny
Ceny biletów:
normalny - 5 zł ;
ulgowy - 3 zł
Filmowanie - 50 zł
Fotografowanie - 20 zł (jedna wystawa)
Wyszukiwarki
- Wyszukiwarka BIP
- Wyszukiwarka aktów prawnych
- Wyszukiwarka spraw (baza wiedzy)
- Zamówienia publiczne do 130 000 zł
- Zamówienia publiczne powyżej 130 000 zł
- Zawiadomienia Wydziału Urbanistyki i Architektury
- Zawiadomienia Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa
- Wyszukiwarka oświadczeń majątkowcyh
- Wyszukiwarka interpelacji
Muzea
Plac Zwycięstwa 1
90-312 Łódź
tel.: +48 (42) 674-09-57
fax: +48 (42) 674-90-06
e-mail: muzeum@kinomuzeum.pl
www: www.kinomuzeum.pl/bip/index.php
Dyrektor: Marzena Bomanowska
Autorski program merytoryczny dyrektora instytucji >>>
Zastępca Dyrektora: Jakub Wiewiórski
Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Samodzielną działalność prowadzi od 1 kwietnia 1986 roku, choć faktycznie powołane zostało do życia już dziesięć lat wcześniej jako Dział Kultury Filmowej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jego założycielem i pierwszym dyrektorem (do 2000 r.) był dr Antoni Szram.
Muzeum zajmuje nie tylko pałac (dawna rezydencja fabrykanta Karola Scheiblera), lecz również okazały budynek przylegającej doń dawnej wozowni (dziś wyposażone w aparaturę projekcyjną najnowszej generacji kino z kameralną widownią na około 70 miejsc) oraz niegdysiejszej stajni, gdzie obecnie znajdują się pracownie, część magazynów oraz pomieszczenia biurowo-administracyjne.
Przeprowadzone prace remontowo-konserwatorskie pozwoliły przystosować pałac do celów ekspozycyjnych. Dzięki renowacji poddasza udało się uzyskać dość dużą dodatkową powierzchnię; zachowane drewniane konstrukcje tworzą znakomitą oprawę architektoniczną galerii nazwanej „strychem czerwonym” (nie otynkowane, ceglane ściany). Warto zwrócić też uwagę na pomysłowo zaadaptowaną piwnicę. Pogłębiona, pozwoliła na stworzenie obszernej przestrzeni wystawienniczo-magazynowej. Te półkoliście sklepione wnętrza (w jednym z nich znajduje się kominek) znakomicie spełniają rolę galerii – miejsca różnorodnych prezentacji, spotkań, promocji.
Muzeum-instytucja to nie tylko zajmowana przezeń siedziba, organizowane wystawy czy spotkania, ale przede wszystkim muzealna kolekcja. Zbiory Muzeum Kinematografii w Łodzi liczą ponad 70 000 muzealiów. Są wśród nich urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop czy odrestaurowany w 2016 roku fotoplastikon, pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia Augusta Fuhrmanna. Jest to jedyny w Polsce oryginał i – według Towarzystwa Fuhrmannowskiego – jeden z sześciu zachowanych w świecie. W kolekcji muzeum znajduje się także imponujący zbiór aparatów fotograficznych, a także kamer i projektorów, ilustrujących rozwój techniki filmowej: od końca XIX wieku po kino współczesne, np. modele projektorów wyprodukowane w nieistniejących już dziś Łódzkich Zakładach Kinotechnicznych „Prexer”.
Muzeum kolekcjonuje również druki ulotne, z których najstarsze pochodzą z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Zbiór archiwaliów składa się z kilkunastu tysięcy egzemplarzy programów filmowych z całego świata, ponad dwudziestu tysięcy plakatów oraz afiszy ilustrujących rozwój sztuki polskiego i zagranicznego plakatu filmowego. W zasobie tym znajdują się także tysiące fotosów, bogaty zbiór scenariuszy (w różnych wersjach językowych) i scenopisów, w tym projekty scenograficzne najwybitniejszych polskich scenografów.
Ważny trzon kolekcji stanowią archiwa twórców polskiej szkoły filmowej, przekazane lub udostępnione muzeum przez ich spadkobierców. Są to bezcenne zestawy zapisków, korespondencji, fotografii, dokumentów i pamiątek związanych z prywatnym i zawodowym życiem reżyserów: Andrzeja Munka, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Tadeusza Konwickiego, operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika czy scenografa Anatola Radzinowicza.
Znaczącą część zbiorów stanowi kolekcja polskiej animacji, na którą składają się projekty scenograficzne, projekty postaci, lalki, kukiełki wykonane przez czołowych polskich twórców oraz kadry z filmów animowanych i taśmy filmowe. Muzeum posiada bowiem również własną filmotekę, którą tworzy blisko 2000 tytułów filmów fabularnych i animowanych.
1 lipca 2019 roku zaczął się długo wyczekiwany remont siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi, czyli zabytkowego pałacu Karola Scheiblera. Zakończenie remontu planowane jest pod koniec 2020 roku. Z tego powodu Muzeum Kinematografii jest zamknięte dla zwiedzających. Jednocześnie informujemy, że kino Kinematograf działa pomimo remontu.
ul. Ogrodowa 15
91-065 Łódź
tel.: +48 (42) 654-03-23, +48 (42) 254-90-15
e-mail: muzeum@muzeum-lodz.pl
www: www.muzeum-lodz.pl
p.o. Dyrektora Sławomir Mikołajczyk
Specyfika działalności: gromadzenie etc. dóbr kultury w zakresie historii Łodzi.
Muzeum Historii Miasta Łodzi utworzone zostało w 1975 roku, a jego siedzibą jest obiekt zabytkowy tzw. Pałac Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15. W skład Muzeum wchodzi Oddział Sportu i Turystyki z siedzibą w Łódzkim Ośrodku Sportu. Muzeum gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia dobra kultury z zakresu sztuki, historii, kultury, numizmatyki, ikonografii i przedmiotów kultury materialnej dotyczących różnych okresów rozwoju miasta Łodzi.
Wystawy stałe:
- Z dziejów Łodzi (historia, kultura, codzienność)
- Triada Łódzka - trzy wielkie społeczności: Polacy, Niemcy, Żydzi
- Aleksander Tansman. Życie i dzieło
- Jerzy Kosiński. Życie jak bestseller
- Rodzina Bacewiczów
- Gabinet prof. Jana Karskiego
- Między dwoma przylądkami mowy - wystawa poświęcona Karlowi Dedeciuszowi, poecie i tłumaczowi
- A ja Łódź wolę! Literackie ślady Juliana Tuwima
- Jedyną naszą drogą jest praca - wystawa poświęcona gettu łódzkiemu (budynek przy placu Wolności 2)
- Władysław Stanisław Reymont w Pałacu Ziemi Obiecanej
- Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina
Muzeum czynne w godzinach:
Poniedziałek 10.00 – 14.00
Wtorek 10.00 – 16.00
Środa 14.00 – 18.00
Czwartek 10.00 – 16.00
Piątek nieczynne
Sobota 11.00 – 18.00
Niedziela 11.00 – 18.00
Niedziela jest dniem bezpłatnym dla indywidualnych zwiedzających, z wyłączeniem wystaw prezentowanych na podstawie zawartych umów kontraktowych.
Ceny biletów:
normalny - 6 zł
ulgowy - 3 zł
wstęp wolny - niedziela
Przewodnik (szkoły) - 20 zł
Oprowadzanie dorosłych - 40 zł
Filmowanie - 40 zł
Fotografowanie - 20 zł
Bezpłatne wejście - niepełnosprawni, młodzież szkół specjalnych, domy opieki społecznej itp.
Oddział Sportu i Turystyki
ul. Ks. Skorupki 21, 90-532 Łódź
tel.: +48 (42) 636-83-58
Muzeum czynne:
poniedziałek - piątek: 9.00-15.00
Wystawa stała:
Z dziejów łódzkiego sportu i turystyki
ul. Gdańska 13
90-907 Łódź
tel.: +48 (42) 636-44-04
fax: +48 (42) 636-44-04
Dział Naukowo-Oświatowy
tel.:+48 (42) 632-71-12
e-mail: sekretariat@muzeumtradycji.pl
www: www.muzeumtradycji.pl/bip/
Dyrektor: Jacek Wawrzynkiewicz
Autorski program merytoryczny dyrektora instytucji >>>
Zastępca Dyrektora: Sylwia Wielichowska
Muzeum istnieje od 1958 roku. Zlokalizowane jest w dwóch obiektach zabytkowych tj. przy ul. Gdańskiej 13 - w budynku byłego więzienia, oraz przy ul. Zgierskiej 147 - w obiekcie byłego hitlerowskiego obozu na Radogoszczu. Muzeum gromadzi, opracowuje, konserwuje i upowszechnia dobra kultury o tematyce niepodległościowej, martyrologicznej, wojskowej i społecznej (w szczególności: dzieła sztuki, dokumenty archiwalne, umundurowanie, broń, sztandary, ordery, odznaczenia, medale, fotografie, wydawnictwa).
Wystawa stała:
Historia więzienia na Długiej od 1886 do 1957 r
Muzeum czynne w godzinach:
poniedziałek - czwartek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00
Ceny biletów:
wstęp wolny we wszystkie dni
Lekcje muzealne - 30 zł